Před čtrnácti dny ho otevřel hamiltonský rodák Milan Pospíšil. „Je to služba pro lidi. Nedělám to pro peníze, to by u nás obchod už asi nikdy nebyl," prohlásil nový majitel potravin.

Nelíbilo se mu, že by jeho sousedé zůstali bez obchodu. „Hlavně u starších lidí vím, jaký to byl dosud problém. Někdo jim musel jezdit nakupovat nebo se třeba jen pro pečivo trmáceli do Vyškova. Když ztroskotala jednání s radnicí, rozhodl jsem se s rodinou, že to zkusíme. Snad jsem lidem udělal radost, že už nemusí jezdit pro každou drobnost do města," sdělil Pospíšil.

Zdůrazňuje ale, že pouze s chodem obchodu by se neuživil. Pár dní provozu ho v tom utvrdilo. „To, co se prodá, mi pokryje tak akorát náklady. Jelikož chodíme s ženou normálně do práce, platíme prodavačku. Odpoledne jsme pak v krámě většinou my," uvedl muž.Zasloužil by metál. Tak hodnotí důchodce Arnošt Bruzda krok rodáka z Hamilton Milana Pospíšila, který nově provozuje obchod s potravinami. Prodejny na vesnicích přitom už dávno vytlačují velké obchodní domy.

Důchodce Arnošt Bruzda je z jeho kroku nadšený. „Nakupovat k němu chodí celá rodina. Dojíždění do města bylo náročné. Vše, co potřebuji, máme v Hamiltonech. Otevření tak moc vítám," ocenil Bruzda.

Opačná situace panuje v Kučerově. Zákazníci se o obchod obávají. „Majitelka velmi často mluví o tom, že se jí obchod nevyplatí a zavře. Přitom jezdí také hodně lidí z okolí," zhodnotila Jaroslava Bílá z Kučerova.

Sama je v prodejně každý den, nenakupuje jen pro sebe, ale také pro kuchyni kučerovské školky. „Jsem už v důchodu, tak pomáhám kuchařce v mateřince. Byla by velká škoda, kdyby prodejna skončila. Rozhodnutí majitelky ale nezměníme. Syn mi sice občas jezdí pro něco do Vyškova, ale bylo by to komplikované," naznačila důchodkyně.

Majitelka smíšeného zboží Jiřina Kutálková ovšem jinou možnost nevidí. Nakupovat podle ní chodí čím dál méně lidí. „Už dlouho je prodělečný. Dřív byly tržby slušné, nyní v podstatě žádné. Myslela jsem si, že to udržím, než půjdu do důchodu, ale svou roli sehrála i elektronická evidence tržeb. Asi zavřu dřív, než si pokladnu budu muset pořídit," upozornila Kutálková.

Zákazníci podle ní už dávno dali přednost velkým obchodním domům. „Malé slouží dnes jen k tomu, aby si lidé koupili čerstvé pečivo a maximálně to, co zapomněli koupit ve městě," řekla Kutálková.

Bez obchodu si zvykli žít lidé v Nových Sadech. V obci o zhruba stovce obyvatelích není už řadu let. „Jednou za čas přijede pojízdná prodejna s masem a drogerií, jinak místní jezdí nakupovat buď do Studnic, nebo Drahanovic na Olomoucku. Zvykli si," uvedl starosta vesnice Jiří Šteflíček.

ZMĚNU VÍTAJÍ

V Dětkovicích si zase vedení obce pochvaluje změnu majitele. „Obchod měli manželé ze Švábenic, prodej novému majiteli se u lidí ovšem setkal s pozitivním ohlasem. Chodí víc, vracejí se. Od sousedů vím, že jsou spokojení," ocenil starosta Dětkovic Jan Vrána.

Alena Plšková je ale zvědavá, jak se prodejna uchytí. Sama ji ještě nenavštívila. „Nakupuji v Pačlavicích na Kroměřížsku, když jedu z práce. Zatím čekám, jestli se něco změní. V sobotu byl syn pro rohlíky a už po osmé hodině je neměli, tak uvidíme," řekla Plšková.