Z okna v osmém patře v jedné z bytovek na ulici Družstevní v Adamově vypadla loni v listopadu osmadvacetiletá žena. Kromě záchranářů vyjeli k tragické události také adamovští dobrovolní hasiči. Na místě byli jako první. Ženu se pokoušeli oživovat pomocí defibrilátoru. Marně. „Utrpěla těžká zranění neslučitelná se životem a zemřela," uvedl velitel Sboru dobrovolných hasičů v Adamově Petr Kupka. V řadě případů se ale hasičům povede lidi zachránit.

Jihomoravští záchranáři půjčili přístroje, které jsou schopné elektrickým výbojem obnovit činnost srdce, mnoha hasičským sborům v Jihomoravském kraji včetně Blanenska. Mají je hasiči například v Kunštátě, Olešnici nebo Jedovnicích.

Záchranáři vybrali místa, kam má záchranka, která sídlí jen v Blansku a Boskovicích, delší dojezd. „Když je pacient v bezvědomí, jde o vteřiny. S každou minutou klesá naděje na přežití o deset až dvanáct procent. Hasiči, kteří na místo neštěstí přijedou před záchrannou službou, tak mohou ihned zahájit oživování. My musíme k pacientovi ze zákona dojet do dvaceti minut, ale hasiči jsou často na místě třeba do pěti minut," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Po hasičích jsou na řadě policisté ve větších městech na jižní Moravě. Včetně Blanska, Boskovic a Letovic. Defibrilátory od záchranářů dostanou nejpozději do dvou měsíců. „Určitě pro nás budou přínosné a doufám, že také díky nim přispějeme k záchraně životů. Někdy se stává, že jsme na místě neštěstí dokonce ještě dříve než hasiči," sdělil mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek.

Adamovští dobrovolní hasiči byli před několika měsíci první na Moravě, kteří dostali defibrilátor. A zasloužili se o rozšíření těchto přístrojů mezi dalšími hasičskými sbory na Blanensku.

K lidem, kterým selhaly životní funkce, vyjeli adamovští hasiči zatím celkem šestkrát. Z toho čtyři lidi se jim však nepovedlo zachránit. „Jsou bohužel situace, kdy pacienta i přes veškeré naše úsilí nelze oživit. Každý defibrilátor si ale svého zachráněného najde, je to jen otázka času," vysvětlil velitel adamovských dobrovolných hasičů.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky využili loni hasiči na Blanensku defibrilátor celkem třiadvacetkrát. „Pět lidí se jim povedlo zachránit. Osmnáct bohužel zemřelo. V některých případech ale jednotka byla odvolána ze zásahu ještě cestou na místo, protože nešlo o zástavu srdce," vysvětlil Mikoška.

Defibrilátor mají od záchranářů půjčený i hasiči v Olešnici. Zatím jej nevyužili. „Dostali jsme jej mezi prvními. Určitě se najde případ, kdy jej budeme potřebovat. Záchranka k nám někdy nestíhá dojet ani do dvaceti minut. My můžeme být na místě o polovinu času dříve," uvedl velitel olešnických dobrovolných hasičů Kamil Holek.

Sedmkrát využili defibrilátor hasiči v Jedovnicích. „Bohužel se nám nikoho nepovedlo zachránit. Na místě jsme ale byli pokaždé dříve než záchranka, takže přístroj svůj význam určitě má," řekl velitel jedovnických dobrovolných hasičů Michal Prause.

Defibrilátor naopak nemají letovičtí hasiči, protože záchranka do města stíhá dojet včas. Přesto jej ale hasiči chtějí v blízké době koupit. Pomůžou jim sponzoři. „Před dvěma lety se v řece Svitavě topil člověk. Mohli jsme mu pomoci dříve než záchranáři. Bohužel se ho nepovedlo oživit. Dělali jsme mu masáž srdce ručně. Kdybychom tehdy měli defibrilátor, možná bychom mu mohli pomoci. Proto si jej chceme pořídit," sdělil velitel Sboru dobrovolných hasičů Letovice Martin Leinveber.

Podle Zuchové závisí záchrana člověka vždy na konkrétní situaci. „Největší šanci na přežití má většinou ten, kdo třeba jde po ulici a najednou zkolabuje. Když člověk přestane dýchat doma, kde je sám, a pak ho najde někdo z rodiny, je to horší. Někoho nelze zachránit, ale každému chceme dát stejnou šanci," dodala.