Některé z obcí používají stejné znělky už řadu let. Změnu v nejbližší době ovšem neplánují. V Doubravici zní z amplionů melodie, kterou složil tamní hudebník Josef Přibyl. „Znělku složil před sedmnácti lety a v rozhlase ji používáme dodnes. Místní si na nic nestěžují a rozhlas jim vyhovuje. S negativními ohlasy nemám zkušenost. Většinou hlásí pan starosta odpoledne kolem patnácté hodiny. Lidé vyjdou před dům a poslouchají zprávy. Především těm starším to vyhovuje," říká kronikářka Eva Sáňková.

Přibyl pro obec složil už dvě znělky. „Nejdřív se asi pět let hrála první skladba, teď obecní úřad používá jinou znělku, kterou jsem také sám složil. Sousedé říkají, že když se rozehraje rozhlas, rozštěkají se jejich psi," říká s úsměvem muzikant.

Mít vlastní rozhlasovou znělku je pro obce výhodou. Vyhnou se tak pravidelným poplatkům Ochrannému svazu autorskému. Lidé už jsou na znění rozhlasu zvyklí. „S rozhlasovou znělkou jsem celkem spokojená. Zní stejně už několik let, všichni jsou na ni víceméně zvyklí. Rozhlas mě nijak neruší, poslechnu si to, co mě zajímá. Hlášení se opakují, takže se ke mně dostane vše důležité," tvrdí Veronika Skřivanová z Doubravice nad Svitavou. Rozhlas slyší dobře, ovšem v některých místech obce je hlasitost horší.

Změna? Zatím ne

Také v Drnovicích musí lidé poslouchat z rozhlasu stále stejnou melodii. „Používáme už několik let dvě stejné skladby. Měnit je zatím nebudeme, spíše se v budoucnu bude řešit otázka rozhlasu obecně," komentuje pracovnice drnovického úřadu Miroslava Mihulová. Drnovičtí pak na hlášení reagují různě. „Někteří si stěžují, že se jim zvuk rozhlasu nelíbí," dodává úřednice.

Změnu by uvítal například Richard Juříček. „Rozhlas hraje pořád stejně. Myslím, že změna by mu prospěla. V některých místech obce navíc není hlášení dobře slyšet."

Ve stejné situaci jsou obyvatelé Olomučan. Při hlášeních úřad obměňuje skladby z jednoho disku už víc jak třináct roků. Znělka se mění jen podle obsahu, jestli jde o klasické hlášení, nebo třeba o úmrtí v obci. „Stejné znělky používáme už dlouho. Lidé si na ně nestěžují, jsou zvyklí. Určitě bychom chtěli udělat pár změn. Rozhlas časem napojíme na počítač a budeme pouštět nové skladby," uvedla úřednice Ilona Rysová.

Formou venkovního a vnitřního rozhlasu informují místní na úřadě v Šebetově. Protože si někteří lidé stěžovali, že venkovní rozhlas není slyšet, zapojili Šebetovští rozhlas přímo v domácnostech. „Pokud je potřeba sdělit něco občanům, rozezní se před devatenáctou hodinou tento domácí rozhlas. Všichni mají možnost půjčit si zařízení, na jak dlouho potřebují, k sobě domů za jednorázový poplatek sto korun," uvedla pracovnice šebetovského úřadu.

V obci ale i nadále funguje klasický venkovní rozhlas. „Znělky používáme pokaždé jiné. Většinou jde o české písničky. Snažíme se potěšit starší i mladší generace," dodává pracovnice úřadu.

KLÁRA GROMSZKÁ