Veřejné hodiny na jižní Moravě slouží často jako orientační bod. „Stala se z nich místa setkávání, jako například v České ulici v Brně," vysvětlil urbanista Aleš Stuchlík.
Za změnu podle něj může i fakt, že mnohdy vůbec nefungují nebo neukazují správný čas. Třeba jako na Moravském náměstí v Brně. „Při opravě parku nebo stavbě podzemních garáží nám dělníci často poničili elektrický kabel, který hodiny pohání," objasnil jednatel společnosti SGR Dušan Postránecký.
Podle něj se zaměstnanci firmy snaží hodiny průběžně opravovat. Pomáhá i reklama, kterou krychlové ukazatele často nesou. „Všechny peníze z ní padnou právě na údržbu," dodal jednatel.
Naopak velice přesné jsou po modernizaci z roku 2008 hodiny na radniční věži ve Vyškově. „Pohání je elektrický stroj, který pravidelně přijímá signál časových údajů z navigační družice," přiblížila mluvčí tamní radnice Petra Bezdomniková s tím, že tedy není potřeba nastavovat letní a zimní čas.
Na vlastní hodinky se na-opak musejí spolehnout lidé na historickém náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Obrovské hodiny na věži kostela svatého Václava totiž už přibližně měsíc nejdou a zatím není jasné, kdy se opět rozběhnou. „Důvod je celková rekonstrukce věže, včetně hodin. V jejich strojku se navíc vyskytl problém. Protože je historický, nebude lehké sehnat vhodné náhradní díly," objasnila Lenka Křivánková z městské Mikulovské rozvojové společnosti.
Zároveň teploměr
Hodiny před obecním úřadem si před pár lety nechali postavit obyvatelé Únanova na Znojemsku. Hodiny ukazují kromě času také aktuální teplotu. „Přes Únanov jezdím do Znojma, kde pracuji. Vždy mi padnou oči na hodiny, abych si ověřila, zda nejedeme pozdě. Zjistím také, kolik je stupňů. Dát k úřadu hodiny byl dobrý nápad," ocenila místní Lenka Chvátalová.
Časostroj na náměstí chtějí i lidé z brněnských Bohunic. „Historicky tam patří, proto se snažíme hodiny vrátit na své místo," zdůvodnil starosta městské části Antonín Crha.
K výběru podoby ciferníku radní zvolili neobvyklou anketu. Lidé si v bohunickém zpravodaji vyberou ciferník, který se jim zamlouvá nejvíc. „Ten potom vystřihnou a odnesou do hlasovacího boxu na radnici," upřesnil Crha.
Nových hodin na brněnském náměstí Svobody se dočkají také Brňané. Primátor Petr Vokřál totiž před podzimními volbami slíbil, že je nechá postavit na své náklady. „Chci postavit takové, ze kterých půjde poznat čas. Na těch současných to prakticky nejde," poukázal Vokřál na moderní kontroverzní orloj s tím, že podobu zvažuje. Chce, aby byly hezké na pohled a nepůsobily extravagantně.
Ručičky ciferníků se zbláznily. Ukazovaly čtyři různé časy
Břeclav - Ta situace Břeclavany pobavila. Veřejné otočné hodiny před břeclavským Domem školství, které se pyšní čtyřmi velkými ciferníky, se před pár lety zbláznily. Ručičky na každém z nich ukazovaly jiný čas. A nešlo o rozdělení podle světových pásem. Na vině byla závada hodinových strojků.
Neobvyklá podívaná lidi ale dlouho nemátla. Firma, která veřejné hodiny provozuje, je nechala po pár dnech opravit. Od té doby fungují. Sice už se neotáčejí, ale na aktuálním čase se už ciferníky shodnou. „Víc pokažených strojků v jednu dobu je neobvyklý jev. Hodiny jsou totiž řízené rádio-vě, takže by se rozcházet neměly. Ale je to jen technika, na strojky působí čas i povětrnostní podmínky," vysvětlil jednatel brněnské firmy SGR Dušan Postránecký.
Podle něj se podobná situace už nikdy opakovat nebude. „Máme v Břeclavi člověka, který hodiny denně kontroluje. V případě poruchy nám dá okamžitě vědět. Pak obratem pošleme na místo technika. Oprava je otázka jednoho, nanejvýš dvou dnů," ujistil Postránecký.
Hodiny prý nerozhodí ani výpadek elektřiny. „Strojky mají záložní baterii, která dokáže překlenout dobu výpadku. Samozřejmě pokud není dlouhodobý," vysvětlil Postránecký.
Unikát opravil pražský orlojník
Vanovice - Na jejich opravu, která celkem vyšla na 360 tisíc korun, přispěl z Vanovic na Blanensku snad každý. Evangelíci i katolíci, důchodci i podnikatelé. Také díky nim léta nefunkční hodiny mezi věžemi monumentálního evangelického chrámu opět ukazují přesný čas.
Jejich instalace zpět na místo, při které pomáhal restaurátor i horolezec, byla pro obec s víc než pěti sty obyvateli velká sláva. Společně na hodiny umístili ciferník, který váží bezmála sto kilogramů. „Znovu fungují od roku 2010. Farnost získala na opravu dotaci z kraje 170 tisíc korun, padesát tisíc přidala obec," vypočítává starosta Vanovic Josef Pavlík.
K opravám zástupci evangelické církve tehdy povolali osobu nejpovolanější. Hodináře a správce Staroměstského orloje Petra Skálu. „S takovým typem jsem se před tím nesetkal. Jde o masivní litinový stroj. Ciferník je zajímavý tím, že jsou na něm použité arabské číslice," vyzdvihuje Skála.
Jedinečný hodinový stroj ze čtyřicátých let devatenáctého století tak slouží nejen k propagaci kostela, ale i celé vesnice. Jeho součást je i automatické zařízení, které neustále zajišťuje přesný čas. „Fungují perfektně, každou čtvrthodinu cinknou. Stejně jako lidé z vesnice i já jsem hrdý na to, že je u nás máme," zdůrazňuje starosta Pavlík s tím, že dnes už mají hodiny hlavně historickou hodnotu.
Jak dlouho hodiny nefungovaly, není jasné. Marie Tajovská bydlí ve Vanovicích přes čtyřicet let a nepamatuje si, že za tu dobu ukazovaly přesný čas. „Někteří starousedlíci říkají, že po válce ještě šly, ale přesně to nikdo neví," říká Tajovská, která před pěti lety usazení ciferníku do dvaadvacetimetrové výšky také přihlížela.