Čtyřdenní veselí a vzpomínání odstartovaly jako již tradičně výstavy. Lidé mohli od čtvrtka obdivovat historické fotografie ze čtyřicátých let nebo snímky průvodu z loňského ročníku. Právě slavnostní pochod obcí letos chyběl. „V podstatě se koná tehdy, pokud je nějaké výročí. Není zrovna snadné jej uspořádat a vyžaduje také hodně organizace," uvedl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Na druhý den se otevřely výstavy v kulturním domě a ve Válcovém mlýně věnované historii zpracovávání konopí a ornamentům. Večerní program poznamenalo počasí. Kolem osmé hodiny večer se na Strážné Hůrce, kde se v amfiteátru pravidelně podstatná část slavností koná, pořádně rozpršelo. Horňácký duch ale vytrval. „Napršelo asi patnáct milimetrů. Museli jsme počkat, až se bouřka přežene. Účinkující i návštěvníci vydrželi a kolem půl desáté jsme navázali tam, kde jsme přestali. Skončili jsme asi v půl třetí v noci," řekl velický starosta.

Hlavní bod sobotního dne pořad dětských souborů a cimbálových muzik Čí je to svaďbička sledovalo zaplněné hlediště Horňáckého stadionu. „Děcka opravdu nemají chybu. Jsou fascinující. A horňáčtina by se měla povinně vyučovat ve všech obcích, které do této oblasti patří. Aby nezanikla," vypověděl pravidelný návštěvník Vlastimil Helebrant z Klášterce nad Ohří. Na festival na moravsko-slovenském pomezí přijíždí už pětatřicet let. „Za tu dobu pozoruji velkou generační obměnu. Kluci, kteří tady jako malí vystupovali, mají dnes na pódiu své děti," neskrýval dojetí.

Na mladé folkloristy navázal pořad Była vojna turecká aneb Vojny v písních vyzpívané autorky Anny Šajdlerové. Na jevišti zazněly písně z dob, kdy Horňácko pustošila vojska z východu. „Obyvatele potkalo nesmírné utrpení. Po řádění hord zbyli jen mrtví, znásilněné ženy, vypálené vesnice a zajatí do otroctví. A to byl jen počátek," zaznělo v úvodním slovu.

V programu vystoupil například známý zpěvák Martin Prachař, jehož doprovodila Musica Folklorica. „Projeli jsme místa od Dolňácka, Podluží až po Valachy. Horňácký způsob hudby a zpěvu se nám nesmírně líbí. Je velmi specifický a svým způsobem tvrdý. Člověk si na něj musí zvyknout. Slavnosti jsou přínosem pro celý kraj," svěřili se manželé z Brněnska, kteří se slavností účastní od roku 1999.

Zároveň ocenili nabídku občerstvení. Ze stánků okolo amfiteátru zavoněly grilované speciality, selata z rožně, langoše, trdelníky a nechyběly ani ovocné pálenky a víno místních vinařů. „Stravování je zabezpečené perfektně. Určitě lépe než na ostatních festivalech, které jsme navštívili," dodala dvojice. Folklorní přehlídku uzavřel v neděli na kuželovském větrném mlýně pořad Na tej úce, na zelenej věnovaný studánkám na Horňácku.

Po menší pauze se lidová kultura v písni a tanci opět v plné síle vrátí. Na devatenáctém ročníku mezinárodního folklorního festivalu Ozvěny Horňácka s tradičním bělokarpatským jarmarkem. V plánu je na dvaadvacátého srpna. „V programu se kromě domácí Veličky, mužského a ženského sboru představí mužský sbor Krasavci z Ostrožské Nové Vsi, ženský sbor z Hroznové Lhoty, dětské soubory Holúbek z Uherského Brodu a Malá chasa z Rohatca, soubor Bača z Valašského Meziříčí, Ľudová hudba Stana Baláža se svými sólisty a Orgonina z Vranova nad Topľou," vyjmenoval obsazení jeden z vedoucích mladší skupiny Národopisného souboru Velička Martin Kománek.