Vracovsko není jedinou lokalitou, kde zatím houby moc nerostou. Ani lesy kolem Vacenovic, Bzence a Strážnice se jimi zatím příliš nehemží. Vyhlášený houbař z Vacenovic Josef Bábíček letos dokonce na houbách ještě ani nebyl. ,,V minulých letech jsem si přinesl tři až čtyři košíky denně. Většinou křemenáče, suchohřiby, praváky a kuřátka neboli lišky. Jenže letos je moc sucho," posteskl si Bábíček.

Ne všude je ale situace tak žalostná. Teď v polovině prázdnin rostou houby hlavně v listnatých částech doubrav, které se nacházejí na Radějovsku či v okolí Dambořic. Jehličnaté lesy přijdou na řadu až v září a říjnu. Podle mykologa Václava Koplíka z Ratíškovic jsou největším problémem vysoké teploty. ,,O víkendu přešla krátká vlna veder a je po houbách. Ideální by byly teploty kolem dvaceti stupňů. I přesto nějaké houby rostou. Sice dál od sebe, ale rostou. V pondělí na schůzku kolegové přinesli hřiby koloděje, kozáky, lišky i růžovky," sdělil Koplík.

O tom, že houbařská sezona ještě pořádně nezačala, svědčí i nulové případy hlášených otrav z hub v okolí. ,,Zatím jsme nikoho s otravou neevidovali. Houbařská sezona teprve začíná," potvrdil mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. Stejnou situaci hlásí i v Hodoníně. ,,Otravu houbami jsme letos ještě neřešili. Vlastně už několik let jsme neléčili člověka s těmito problémy," uvedla ředitelka Nemocnice TGM Hodonín Věra Dostálová.

I tak si lidé mají dávat při houbaření pozor a sbírat hlavně to, s čím mají nějaké zkušenosti. „Mezi jedovaté druhy vyskytující se v tomto období patří muchomůrka zelená, tygrovaná a její další druhy. Je také třeba nepodcenit zpracování přinesených úlovků. Zažívací problémy často nevznikají kvůli požití jedůvky, ale právě z důvodu nedostatečné úpravy," dodal Koplík.

Jestli houby porostou o víkendu, není zatím jisté, ale podmínky mají příznivé. Český hydrometeorologický ústav hlásí na sobotu přeháňky, na neděli pak polojasno s teplotami mezi dvaceti až pětadvaceti stupni. Večeřa si však nezoufá. ,,Loni mi vyrostly kolem pařezu hrušky samy od sebe václavky. Posledních pár let je pozoruji i vzadu na chodníčku, takže si vlastně mohu posbírat na gulášek i doma," uzavřel Večeřa.

BARBORA CHYTILOVÁ