„V dodatku smlouvy se uvádí, že v případě zpoždění předání díla se stanovuje pokuta tisíc korun za každý den prodlení. Dílo měl zhotovitel Jiří Heřmanský předat loni 14. září, stalo se tak až 19. prosince. Tedy o pětadevadesát dní později, z čehož vyplývá pokuta pětadevadesát tisíc korun," přiblížila starostka Lovčiček Jaroslava Hrozková.

Problém nastal s certifikací hracích prvků. Podle původní smlouvy mělo výrobu hracích prvků na hřiště zajistit Heřmanského truhlářství, jejich certifikaci si měla obec zajistit sama. „Nakonec jsme se s vedením obce domluvili, že certifikaci zajistíme my. V tom problém nebyl. Ale šlo o nezvyklou věc, nikdo nevěděl, jaké komplikace můžou nastat. Při první návštěvě 10. září zjistil certifikátor asi dva nebo tři nedostatky. Domluvili jsme se s ním na další návštěvě další týden, to už jsme měli závady odstraněné. Jenže dojel až za tři týdny. Slíbil nám, že certifikát dostaneme do konce října, ale stalo se to až v polovině prosince," popsal Heřmanský vznik problému.

Práce certifikátora se podle něj uspíšit nedala. „Měli jsme ji u něj zaplacenou dopředu. Ústav, pro který pracuje, je asi jediný v Jihomoravském kraji. Za zpoždění se nám omluvil, ale to nám moc nepomohlo. Hřiště jsme rádi pro obec udělali, ale tato vzniklá situace byla nepříjemná," dodal Heřmanský.

Podle bývalého zastupitele Pavla Doležala byla výše pokuty vzhledem k velikosti zakázky enormní. „Obvykle se stanovuje případná pokuta jen do určité výše," upozornil.

Vzhledem k tomu, že obci na opožděném předání stavby nevznikla ekonomická škoda, zastupitelstvo jednohlasně odsouhlasilo, že pokutu nebude vymáhat.