Doplacení osmačtyřiceti tisíc korun na nájmu a hrozba vystěhování. Taková je situace nájemníků v domě ve Skopalíkově ulici číslo 27, 29 a 31 v brněnských Židenicích.

Dům měl být spolu s dalšími v oblasti převeden za velké privatizace do majetku města. „V roce 2005 jsme začali řešit revitalizaci místních nájemních domů. A zjistili, že v katastru není tento jediný napsaný na město, ale vlastníkem je státní podnik Prototypa. Ten byl už v roce 2001 vymazán z obchodního rejstříku," uvedl židenický starosta Roman Vašina. Kdy se měl dům stát majetkem zrušeného státního podniku, není jasné.

V roce 2012 převedl budovu do svého majetku Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Vyžádali si po nás nájemné za dva roky zpátky, zaplatili jsme jim dva miliony korun," řekl starosta.

Dům Skopalíkova
- 1965: převedení do správy Podniku bytového hospodářství
- 1991 až 1992: převádění domů do vlastnictví města za velké privatizace
- 2005: městská část se dozvídá, že dům je v katastru zapsán na státní podnik Prototypa
- 2012: přebírá jej Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových; Brno žádá o jeho odkup
- 2014: dům má jít do dražby

Městská část, která chtěla dům začít před lety revitalizovat, nemohla investovat do cizího majetku. Proto s nájemníky uzavřela dohodu, že peníze, které vloží do rekonstrukce bytu, se jim vrátí sníženým nájmem. „Úřad pro zastupování státu, s nímž máme jako nájemníci podepsány nové smlouvy, tuto dohodu nerespektuje. Chce po nás doplatit osmačtyřicet tisíc korun na dlužném nájmu. Je to necitlivé jednání, v domě bydlí rodiny s malými dětmi," upozornil jeden z nájemníků Hynek Schilberger, který tam bydlí dvaadvacet let.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má v úmyslu dům prodat. Zájem o něj má městská část, která chce ochránit nájemníky. O odkup na její popud požádalo město. „Vyžádali jsme si stanovisko ministerstva financí. Podle něj mají mít při odkupu domu přednost nájemníci a hned po nich město. Úřad ale toto stanovisko nerespektuje," upozornil Vašina.

Úřad plánuje dům dražit obálkovou metodou. „Tento měsíc nám od vlastníka přišlo oznámení, že dům půjde do dražby," sdělil Schilberger. Dražba se uskuteční v následujícím půlroce. „Vyhlášení výběrového řízení předpokládáme ve druhém nebo třetím čtvrtletí," sdělila ředitelka brněnského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Lenka Taie Kolaříková.

Postup se nelíbí městu. „Chystáme se poslat dotaz na ministerstvo financí, zda se jejich původní stanovisko změnilo," řekl náměstek brněnského primátora města Oliver Pospíšil, který má na starosti správu a dispozice s městským majetkem.

O případné účasti v dražbě zatím město neuvažuje. „Účast by mohla situaci ještě víc zkomplikovat," uvedl Pospíšil. O dům se mohou ucházet i nájemníci. Museli by však vytvořit bytové družstvo. „Potřebovali bychom mít nějaký čas na rozmyšlenou," podotkl Schilberger.

Podle úřadu je zvolený způsob prodeje domu standardní. „Koná se v souladu se zákonem číslo 219/2000 a jeho prováděcí vyhláškou. Výběrové řízení je nejtransparentnější způsob nakládání s nepotřebným státním majetkem," poznamenala Kolaříková.

Nájemníci domu se bojí, že jej koupí někdo kvůli podnikání a následně je vystěhuje. „Místní se také obávají, že z domu vznikne ubytovna pro sociálně slabé. Podobně jako v ulici Markéty Kuncové," sdělil židenický starosta Vašina.