Navazují tak na větrolamy a nedávno zrevitalizovaný lesopark Křížový vrch. Ten kdysi sloužil jako přírodní amfiteátr, nyní funguje jako klidová zóna. Chybí už jen dokončit cesty, které spojí zónu u Křížového vrchu s budovaným koridorem.

Co to vlastně biokoridory jsou? „Biokoridory slouží hlavně k migraci zvěře mezi jednotlivými biocentry. Většinou se tam sadí vše od nízkého patra, což jsou luční trávníky, přes keřovitý podrost až po vysoké patro, kam patří stromy," vysvětluje radní a garant projektu Antonín Matocha.

Biokoridory povedou podél tří polních cest. Bude je tvořit 410 stromů a dvanáct tisíc různých křovin. Zaberou plochu přesahující dva hektary.

Práce začaly už v červnu a budou pokračovat až do konce října. Cena všech šesti biokoridorů je asi pět milionů korun. Veškeré náklady pokryjí státní dotace.

V budoucnu chystají Hustopeče stavbu dalších stromořadí, které rozdělí polní lány. Také počítají se založením mokřadů, které budou částečně sousedit s katastrem obce Starovičky.

V tomto roce se Hustopečským podařilo dokončit již několik biokoridorů. Mezi ně patří i propojené tůně v nivě Štinkavy. V lokalitě Volská hora vznikl biokoridor se 650 stromy a dvaadvaceti tisíci keři. V roce 2014 tak ekoprojekty ovlivní asi šestnáct hektarů půdy v katastru Hustopečí.

ROMAN DOLEJSKÝ