Krajská hygienická stanice v Olšovci loni naměřila tak špatné hodnoty, že jej pro letošní rok vůbec nezařadila mezi místa, kde se dá na Blanensku koupat. „Voda byla natolik špatná, že panoval zákaz koupání prakticky celou loňskou sezonu. Kvůli katastrofickým výsledkům letos rybník nebyl ani zařazen mezi místa, kde kontrolu pravidelně provádíme," vysvětlil Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice Brno.

Podle jedovnického starosty Jaroslava Šíbla je ale letos voda v rybníku dobrá. „Samozřejmě se snažíme, aby byla kvalita vody co nejlepší. Nechali jsme si analyzovat vzorky u soukromé firmy a ta nám potvrdila, že je letos voda v naprostém pořádku," sdělil starosta. Krajští hygienici to vidí jinak. „Rybník nyní vůbec nevedeme jako přírodní koupaliště," podotkl Staněk.

Lidé se tam koupají

Lidé se však v Olšovci běžně koupají. „Šel jsem okolo asi před dvěma týdny a viděl jsem v rybníku spoustu plavců. Sám bych tam nešel, radši si zajedu do Blanska do lomu, tam je voda mnohem lepší," řekl Radim Zouhar z Jedovnic.

Lepší situace panuje na blanenské Palavě nebo v letovické Křetínce. „Při posledním měření jsme v obou lokalitách zjistili lehce zhoršené vlastnosti. To znamená, že se na povrchu vody začal objevovat povlak a voda nevypadá na pohled tak dobře. Po stránce zdravotní je ale naprosto v pořádku," ubezpečil návštěvníky obou nádrží Staněk.

Nejlepší voda je tradičně v rybníku v Suchém. Za poslední dva roky v něm hygienici zhoršené vlastnosti naměřili jen jednou. „Máme tady teplou a čistou vodu. Sedmého července, kdy hygienici kontrolu prováděli, měla dokonce šestadvacet stupňů. Návštěvníci toho hojně využívají, momentálně máme v kempu u rybníka hned několik karavanů a asi čtyřicítku stanů," přiblížila situaci Nikol Štěpánková z informačního centra Suchý.

MARIE JAHODOVÁ