Krytý bazén a koupaliště v Břeclavi mění v prvních dnech nového roku svého provozovatele. Dosavadní nájemce Zdeněk Janík začal obě zařízení po deseti letech ve čtvrtek předávat nazpět městu. To by mělo bazén i koupaliště kompletně převzít do konce tohoto týdne.

Končící nájemce se až do doby vyrovnání s městem nechce ke kritice radnice namířené na jeho působení na plovárnách oficiálně vyjadřovat. Udělal to za něj ale pravidelný návštěvník bazénu Karel Ertl, jehož nadzvedly některá vyjádření starosty města. Například o zvýšení teploty vody v krytém bazénu nebo o znovuotevření sauny.

„Starosta by měl vědět, o čem mluví. Sauna nebyla nikdy zavřená, lidé tam normálně chodí. Ženy ve čtvrtek, muži ve středu a v pátek. Jsem jedním z nich," uvedl Ertl.

Jak doplnil, mimo provoz byla sauna jen zhruba dva týdny v době, kdy nájemce bazén přebíral. Tedy před deseti lety. „Nový provozovatel tehdy nechtěl nic riskovat a nechal si udělat potřebné revize. Díky tomu zjistil, že za obložením jsou asi dva centimetry plísně. Hygiena nařídila, že to musí strhnout a udělat znovu. Pustil se do toho alespoň v mužské sauně, aby byla pro veřejnost jedna k dispozici. Na základě příslibu města, že mu náklady nad rámec smlouvy proplatí, to uhradil ze svého. Dodnes z nich neviděl ani korunu," hájil soukromého provozovatele bazénu někdejší radní okresního města.

Dočasně zavřeno

Zpochybnil také s velkou slávou ohlašované zvýšení teploty vody v krytém bazénu. „Zatímco za éry Terezy se teplota vody pohybovala mezi 24 až 25 stupni Celsia, teď má 27,5 stupně. Každý si to může s teploměrem ověřit. Vyšší teplota je hloupost, při 28 stupních už je na plavání moc velké horko, člověk se zadýchává," argumentoval Ertl.

Podle něj lze reálně zvýšit jen teplotu ovzduší, ovšem to bude mít pochopitelně za následek zvýšené náklady. „Nic z toho nemám, ale nelíbí se mi takový nesmyslný hon na jednoho člověka, který za deset let ušetřil městu za provoz velké peníze. Dělal to za tři miliony korun, teď město počítá s devítimilionovým rozpočtem," srovnával.

„Radnice z ušetřených peněz do bazénu ani do koupaliště nevrátila za celou dobu ani korunu, byť je provozovatel na nedostatky opakovaně upozorňoval. A teď, když za provoz zaplatí podstatně víc, chce najednou investovat," kroutil Ertl hlavou.

Mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová uvedla, že na plánu zvýšit teplotu se nic nemění. Podle ní vedení města a ředitel Terezy Pavel Švandelka vychází ze stížností návštěvníků. „Hodně upozorňovali na to, že je voda studená a raději jezdili do jiných bazénů. Samozřejmě, každý může vnímat teplotu jinak. Co je pro někoho studené, je pro druhého teplé. Teplota se upraví tak, aby bylo spokojených co nejvíce lidí," sdělila mluvčí.

Cílem je, aby do bazénu kromě kondičních plavců chodily také rodiny s dětmi. Švandelka poté vzkázal, že plavecký bazén by měl mít 28 stupňů a dětský třicet.

Krytá plovárna je v těchto dnech uzavřená. Jak dlouho budou muset lidé čekat, je nejasné. Bez návštěvníků budou bazény zřejmě i příští týden. „Snažíme se, aby ta doba byla co nejkratší," poznamenala Windová.

„Ceny vstupného se nezmění. Zavedeme i zvýhodněné rodinné vstupné a možnost předplatného," řekl už dříve starosta Oldřich Ryšavý.