Polovina českých rodičů sleduje, co jejich děti dělají na sociální síti facebook, aniž by o tom jejich potomci měli tušení. Zjistila to brněnská firma AVG, která se specializuje na vývoj bezpečnostního softwaru pro počítače.

Někteří rodiče zjištění společnosti potvrzují. „Nelíbí se mi, že něco jako facebook je. Ale doba jde kupředu, takže se s tím musíme smířit. Naši dceři je dvanáct let a facebook využívá. Samozřejmě jí ho kontrolujeme. Někdy o tom ví, někdy ne. Nejvíc se obáváme útoku pedofila nebo lidí, kteří se vydávají za někoho jiného," řekla například Věra Horáková ze Znojma.

Podle výzkumu společnosti AVG jsou Češi v hlídání dětí na internetu oproti jiným národnostem ještě benevolentní. V Česku se přímo na facebookový profil jejich dítěte připojuje třetina rodičů, ve Španělsku je to přes šedesát procent.

Češi se se Španěly také neshodnou na kvalitě práce školy v oblasti prevence. „Čeští rodiče mají nejhorší smýšlení o působení škol při vzdělávání jejich dospívajících dětí v zodpovědném a efektivním používání internetu. Toto téma se totiž na našich školách téměř nevyskytuje," podotkl šéf laboratoře pro vývoj antivirových programů společnosti AVG Pavel Krčma.

Poučení od rodičů

Někteří rodiče o nebezpečích vědí a děti na rizika upozorňují. „Mladší dceru jsem poučil, čemu by se na facebooku měla vyhnout a co by neměla dělat. Nepsat si s cizími lidmi a hlavně jim neříkat, kde bydlí. Vím, že je to docela nebezpečné. Měl bych její činnost na facebooku víc kontrolovat," řekl Stanislav Tůma z Adamova na Blanensku.

Někteří lidé ale tuto sociální síť vůbec neznají, nebo nechávají svým dětem volnost a věří, že na facebooku nedělají nic špatného. „O tom že dcera má profil na facebooku vím, ale rozhodně nekontroluji, co dělá. Někdy se sice na její profil podívám, ale že bych třeba pročítal informace na její Zdi, to rozhodně ne," uvedl například Libor Vykopal.

Fakta o sociální síti facebook.

Odborníci před lhostejností rodičů varují. Podle nich za zneužíváním nebo šikanováním dětí na internetu stojí primárně vztahy v rodině. „Když má dítě už od začátku doma citové prázdno, snáze spadne do problémů na síti. Následky si může nést celý život," upozornila preventistka jihomoravské policie Zdeňka Procházková.

Někteří rodiče i prarodiče z Brněnska a Břeclavska přiznávají, že nezletilé je potřeba na facebooku hlídat důsledněji. Jejich ratolesti před nimi ale mají často náskok. „Šestnáctiletou vnučku nabádám k opatrnosti. Říkám jí, aby na internet nedávala žádné fotografie. Ona vždycky přikývne, ale stejně si dělá, co chce," říká například Milada Šviháková z Brna.

Dopad na práci

Brňané si také jako necelá třetina Čechů myslí, že aktivity jejich dětí na internetu, můžou ovlivnit jejich vyhlídky na povolání. „To je pro mě nejzávažnější zjištění. Znamená to, že rodiče nevěří, že se jejich potomci chovají zodpovědně. Buďto si nedají práci s vysvětlením, jak se zodpovědně chovat, nebo je porušená důvěra," komentoval výsledky Krčma za společnost AVG.

Co si lidé na síti píší? Banality

Brno - Čím víc přátel, tím víc je na ně potřeba času. Toto pravidlo platí i na sociálních sítích. Kontakty ze skutečného světa se přelévají do virtuální reality na facebooku a nutí uživatele internetu trávit u počítače víc času.

To, co si mezi sebou přátelé na této sociální síti sdělí, ale postupem času ztrácí na významu. „Obsah sdělení se mění s tím, jak se mění motivace k užívání facebooku. Ze začátku mělo facebook jen málo lidí, kteří si sdělovali spíše novinky ze života. Dnes je tato sociální síť masovou záležitostí a lidé si na ní začali sdělovat spíše fádní a banální informace," vysvětluje odborník na sociální sítě z brněnské Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jakub Macek.

Okolo množství informací o životním stylu a osobním životě se v poslední době šíří panika. Lidé se mimo jiné bojí, že se po údajích pídí také zaměstnavatelé. Jiří Halbrštát z personální agentury je uklidňuje. „Pokud už si vyhledáváme informace k určitému člověku, je to proto, že si chceme ověřit to, co o sobě uvádí v životopise. To kontrolujeme jen u vyšších a specializovaných pozic a používáme k tomu profesní sítě," řekl.

Ani Macek se zneužití informací nebojí. Říká, že lidé si na kvanta dat časem vytvoří síto, kterým budou na internetu třídit banální a důležité informace. „Některým věcem budeme muset zkrátka přestat přikládat váhu, jinak bychom byli přehlcení," podotkl. Podle Macka lidé na sociálních sítích neztratí své soukromí, protože jejich osobní život časem nebude nikoho zajímat.

Policejní preventistka Procházková: Děti nabízejí fotografie za kredit

Brno - V parku a za lentilky? Tento způsob už je zastaralý. Dnešní pedofilové si oběti hledají na dětských internetových stránkách. „Počet případů bohužel roste. Děti, které si zneužíváním prošly, mají zkažený život a těžko se vracejí zpět, " varuje policejní koordinátorka prevence na internetu Zdeňka Procházková.

Proč děti na komunikaci s pedofilem přistoupí?

Je za tím vidina peněz. Pedofilové jim třeba dobíjí kredit na telefonu. Za fotografie dívek zaplatí i pětistovku. Alarmující je, že se děti na sítích nabízejí už samy.

Jakou roli v tom hraje rodina?

Tam to samozřejmě začíná. V jejich rodině chybí citové vazby, peníze nebo obojí. Když rodiče nemají na značkové oblečení, vydělají si na něj děti samy. Když vyrostou, často končí na ulici, protože nemají příjem. Dříve to byl problém hlavně romských rodin, ale teď už je to u všech.

Jak staré jsou děti, když poprvé navážou kontakt s pedofilem?

Z toho až mrazí. Jsou to třeba i devítileté a desetileté děti. Nejčastěji jim je ale mezi třinácti a patnácti lety. Děti starší patnácti let už zase pro pedofily tak atraktivní nejsou.

Jak děti odradit od toho, aby sdělovaly své osobní údaje a posílaly fotografie?

Při prevenci ve školách se snažíme situaci přirovnat k realitě na ulici. Vysvětlujeme dětem, že tam lidé také nerozdávají lístky se jménem a adresou.

JANA DOSTALOVÁ A ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU