Dechová hudba a víno. Minimálně tyto dvě věci spojují rakousko-české Slavnosti Reistna s moravskými hody. Druhý ročník posezení pro obyvatele rakouského Schrattenbergu a sousedních Valtic uspořádali v sobotu starostové obou obcí na tamní Stezce bosou nohou. Důvod? Snaha vedení Schrattenbergu obnovit vlastní lidové slavnosti s názvem Kirtag a vybudovat hodovou tradici ve spojení s Valticemi.

Nápad uspořádat společné slavnosti vznikl ve Schrattenbergu. Poté vedení obce oslovilo Valtice. „Domluvili jsme se, že se v organizaci budeme střídat. Letos byla řada na nás," vysvětlil starosta Valtic Pavel Trojan.

Zastávku Grillplatz na Stezce bosou nohou nezvolili náhodou. Jde o symbol. „Je to místo, kam se dříve nemohlo. Dnes se zde mohou obyvatelé Valtic a Schrattenbergu svobodně setkávat a bavit se," vysvětlil Trojan. „Z místa je navíc výhled na Rakousko, Moravu i Slovensko," do­dal.

Slavnosti Reistna, které Rakušané nazývají postaru Kirtag, spojují dvě odlišné kultury a zvyky. „Kirtag pořádáme společně s Valticemi, protože vítáme, že se Češi a Rakušané společně sejdou u jednoho stolu, baví se spolu, zpívají a tančí," zdůvodnil místostarosta Schrattenbergu Friedrich Frank.

Bez lidových krojů

Desítky návštěvníků tak mohly v sobotu ochutnat jídlo a pití dvou kultur. K dostání bylo moravské i rakouské víno. Všem zahrála dechová hudba Svárovanka ze Strážnice. „Česká lidová muzika je v Rakousku velmi populární. Dobře se na ni tančí," komentoval to Frank. Jak zmínil, tradice původních lidových slavností Kirtag zanikla v rakouské příhraniční obci před pěti lety.

Trojan věří, že myšlenka Slavnosti Reistna bude pokračovat i v následujících letech. „Spolupráce našich obcí je přirozená. Máme k sobě blízko, lidé z obou obcí se pravidelně setkávají a mají mezi sebou kontakty," uvedl.

Nejde o jedinou událost, při které Valtičané s rakouskými sousedy spolupracují. „Vedení Schrattenbergu se zapojilo do našeho festivalu Hudba na kole, který jsme pořádali 
v červnu. Na oplátku nám přišla pozvánka na vystoupení proslulého schrattenberského ochotnického souboru," vzpomněl Trojan.

Slavnosti na hranicích se obejdou bez krojů. Zatím. „Slavností Reistna se neúčastníme, dozvěděli jsme se
o nich jen náhodou. Navíc ten den pořádáme vlastní událost," uvedl v pátek předseda valtické krojované společnosti Mirek Lišovský. Ta pořádá tradiční valtické hody 
v polovině srpna.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ