Ve hře totiž stále zůstává nynější senátorka Marta Bayerová, kterou ale od znojemských straníků oddělil vleklý osobní a politický spor.

„My trváme na svém. Řádně jsme projednali a schválili nominaci Petra Krátkého. Na krajské konferenci pak využili někteří delegáti, kteří se Znojmem nemají nic společného, svého práva a doplnili nominaci o senátorku Bayerovou. Konečné slovo bude mít ústřední výbor, ale jeho členové by si měli uvědomit, že takové rozhodnutí by bylo v rozporu s názorem široké členské základny na Znojemsku," uvedl předseda okresního výboru KSČM Miroslav Vlašín.

Jak dodal, svůj postup by měla náležitě uvážit i senátorka. „Navrhovali ji lidé z jiných okresů, ve Znojmě a na Znojemsku žádnou nominaci nedostala, proto jsme o ní ani nemohli jednat," podotkl předseda.

Znojemští komunisté na svém webu zveřejnili kritiku Drahomíra Tesaře z Hrušovan nad Jevišovkou, který vyzval k zákroku krajskou rozhodčí komisi.

„Jako dlouholetý člen strany od roku 1963 jednoznačně podporuji soudruha inženýra Krátkého, který byl všemi delegáty okresní konference zvolen jako jediný kandidát. Nesouhlasím s nedemokratickým postupem několika nezodpovědných delegátů, kteří nejsou z našeho okresu a samotné volby do Senátu se jich netýkají a ani je nebudou zajímat," napsal Tesař.

Oficiální adept komunistické nominace do senátorských voleb na Znojemsku nechtěl nastalou situaci příliš komentovat.

„Záležitost se nyní nevyvíjí nijak. V současné době to není otázka ani pro mě, ani pro senátorku Bayerovou, ale pro ústřední výkonný výbor. Víc k tomu nyní nemohu říct," sdělil Krátký.

Sdílnější nebyla ani nynější senátorka.

„Nemohu k tomu nic říct, protože sama nic nevím. Do konce března má rozhodnout ústřední výbor. Od toho se pak bude odvíjet všechno ostatní, včetně mého rozhodování o dalším postupu," řekla Bayerová.

Znojemský politolog Jaromír Příkazský v roztržce vidí příznak stavu, ve kterém se podle něj komunisté na Znojemsku nachází. „Je to znak rozpolcenosti znojemské stranické buňky, která je rozhádaná od posledních komunálních voleb," připomněl znojemský politolog.

Odkazoval přitom na skutečnost, že Marta Bayerová před čtyřmi lety postavila kandidátku pod hlavičku hnutí OMMO, která pak v komunálních volbách získala tři křesla v zastupitelstvu.

Znojemští komunisté svým sporem podle Příkazského vysílají voličům dva signály. „Jednak tím ukazují, že v tomhle se komunisté neliší od ostatních stran, že i u nich dochází k vnitřním potyčkám. Druhým signálem je určitá zmatenost a nejednoznačnost," poukázal Příkazský.

Zásah stranického vedení do konečné nominace podle něj není vyloučený. „KSČM je poněkud centralizovanější než některé jiné strany a je proto možné, že vyšší stranické složky se víc prosadí v určování linie," uvažoval politolog.

Pokud by senátorka nakonec nominaci získala a mandát obhajovala, stranické třenice první kolo podle odhadu politologa příliš neovlivní.

„Voliči KSČM zpravidla volí stranicky a Marta Bayerová je, už podle preferenčních hlasů z předchozích voleb, dlouhodobě nejpopulárnější političkou strany v regionu," připomněl Příkazský. Jiná situace by ale nastala, pokud by se senátorka rozhodla svůj mandát obhajovat sama, bez stranické podpory a záštity. „To by naopak v levé části voličského spektra štěpení vyvolalo," doplnil politolog.