Poslední detaily právě dokončují restaurátoři na opravách historických omítek v zámeckých konírnách ve Slavkově u Brna. Už příští rok tam chce vedení zámku otevřít novou napoleonskou expozici, přípravy už zabraly mnoho měsíců. Práce v nadzemním podlaží koníren se navíc zdržely kvůli objevu barokních omítek, ukrytých pod novějšími klasicistními.V současné době se už dokončují poslední detaily. „Omítky už jsou těsně před dokončením, nyní vybíráme barvu, která by se do těchto prostor nejvíce hodila. Celkem máme asi osm vzorků, mezi kterými společně s památkáři hledáme ten nejvhodnější odstín," uvedl vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj.

Podlahu nové expozice budou vyhřívat tepelné rohože. „Práce na podlahách v severním křídle už jsou hotové. Zbývá nám dodělat nadzemní podlahy společně s jižním křídlem. V suterénu jsou sanační omítky, které zajistí prodyšnost zdiva. Zem budeme vykládat ruční keramickou dlažbou, tepelné rohože budou ukryté pod ní," vysvětlil Lokaj.

Původní barokní omítky však návštěvníci napoleonské expozice neuvidí. „Zachováme stav tak, jak jej lidé znají, tedy v novější podobě. Souhlasí s tím i památkáři, je to běžný historický vývoj. Barokní omítka tedy bude schovaná pod zdobnější klasicistní," upozornil Lokaj.

Město už ukončilo i výběrové řízení na dodavatelskou firmu, která expozici vytvoří. „Měli jsme mírné zdržení, jeden z účastníků vznesl námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale později ji stáhnul, takže nenastaly žádné vážnější komplikace," doplnil Lokaj. Na renovaci koníren má město přislíbenou dotaci dvaatřicet milionů korun.

Smlouva už brzy

Smlouvu město s vítěznou firmou podepíše v nejbližší době. „Mělo by to být každým dnem. Otevření expozice každopádně stále plánujeme na 1. dubna příští rok," řekl starosta Slavkova Ivan Charvát.

Připravovaná napoleonská expozice vtáhne návštěvníky zámku do minulosti. „Kromě vitrín budou v expozici také audio průvodci a projektory. Necháme nainstalovat scénické osvětlení a konstrukci. Návštěvníci se mají na co těšit," lákal ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Vedení Slavkova u Brna vyhlásilo také výběrové řízení na dodavatele závěrečných stavebních prací na fasádě zámku. „Zatím máme přislíbené dotace, čekáme jen na písemné rozhodnutí. Máme už vybranou i firmu, takže s pracemi můžeme začít v podstatě hned," podotkl vedoucí investičního odboru Lokaj.

Město chce dokončit opravu vnější fasády na jižní straně valů a výměnu oken v prvním podlaží zámku. „Pokud zbydou peníze, tak chceme ještě vyměnit keramickou dlažbu v arkádách na nádvoří," dodal Lokaj.

Opravy zámku mají pokračovat i v dalších letech. „Příští rok plánujeme rekonstrukci spojovacího mostku, který vede ze západní strany do zámeckého parku," upřesnil Lokaj. Na všechny etapy rekonstrukce fasád a výměny oken počítá město s náklady kolem tří milionů osmi set tisíc korun. Část z nich však pokryjí dotace z Programu záchrany architektonického dědictví.