Rybnikářství Pohořelice, největší producent ryb na jižní Moravě, vyčísluje škody každoročně na zhruba sedm milionů korun. „Nejde jen o ulovené ryby. Kormoráni jich mnoho poraní a později uhynou. Stát se teď bohužel od odpovědnosti distancuje a škody jsou na našich bedrech," upozornil ředitel firmy Roman Osička.

Problémy nejsou s několika sty páry kormoránů, kteří zde hnízdí. Největší škody způsobí ptáci migrující přes jižní Moravu ze severní Evropy od podzimu do jara. Právě v této době je už smějí lovci střílet. To kritizují ochránci zvířat. „V polovině února přilétají husy. Střelba je ruší a stresuje," upozornil místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Odstřel navíc není účinný. „Oprávněným lovcům se podaří zabít asi sto zvířat, přitom jich migrují tisíce. Nejsme schopní všechny naše rybníky před kormorány uchránit," sdělil Osička.

Stejně tak ani plašení kormoránů rybářům moc nepomáhá. Ptáci se totiž jen přesunou o kus dál na jinou nádrž. A škodí dále. „Jsou velice inteligentní," poznamenal zoolog brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Roman Zajíček.

Připomněl přitom, že ideální jsou pro tyto velké ptáky stojaté vody. „Je tam pro ně nejsnazší získat potravu. Pokud tyto nádrže zamrznou, přesunou se kormoráni na řeky. Tam už je pro ně lov náročnější," popsal zoolog.

Podle něj lze problémy s migrujícími ptáky vyřešit pouze opatřením na úrovni Evropské unie, kterým se budou řídit všechny její členské státy.

TEREZA KOLAŘÍKOVÁ