„Bezprostřední riziko povodní v daném úseku nehrozí. Koryto je ale hodně zanesené a zarostlé. Jeho pročištění je tak nutné zejména proto, aby převedlo i vyšší průtoky. Původní koryto přes Vyškov bylo vydlážděné v pětašedesátém roce. A Povodí Moravy nyní obnovuje právě původní dlažbu," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí ve Vyškově Jiří Kutálek.

To potvrdila i mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. „Odstraňujeme nánosy, které se v místě během desetiletí usadily. Kapacita koryta se ale zásadně nemění. Po dokončení těchto prací bude stejná jako při kolaudaci v minulém století. Vytěžené sedimenty uložíme na skládku," zmínila s tím, že veškeré práce vyjdou na šest set tisíc korun.

Podle starosty Vyškova Karla Goldemunda na málo udržovanou řeku dlouhodobě upozorňovali nejen lidé, ale i samotné město. „Proto jsme tuto akci iniciovali a vítáme, že k ní Povodí Moravy přistoupilo. Úprava Hané se ale neuskuteční na celém území Vyškova. Bude končit u Dukelské ulice, na začátku Smetanových sadů," upřesnil Goldemund. Celý úsek bude měřit necelých čtyři sta osmdesát metrů.

Kapři i pstruzi

Kutálek je pak přesvědčený, že dál do vyškovské místní části Dědice se bagry ani vydávat nemusí. „Není důvod tam cokoliv dělat, poslední úprava se v místě uskutečnila asi před čtyřmi až pěti lety a vše je v pořádku. Nepředpokládám proto, že by se v příštím roce uskutečnila další úprava Hané," vysvětlil Kutálek.

Se zarostlou řekou dlouhodobě bojovali i rybáři. „A to nejen kvůli hrozícímu riziku povodní, kdy bylo koryto samý plevel, který bránil průtočnosti vody, ale i kvůli rybám. Tím, že do Hané nastoupila technika, bude koryto nejen kapacitně větší, ale zároveň i čistější. Dřív bylo plné nepořádku, odpadků i potkanů," upozornil na ještě nedávný stav řeky předseda vyškovské místní organizace Moravského rybářského svazu Radoslav Kotík.

Podle něj je Haná zarybněná tak, jak už dlouhé roky nebyla. Plavou v ní nejen kapři, mníci a ostroretky, ale po letech v ní lidé můžou vidět i pstruhy. Aktuální práce, kdy bagry stojí přímo v řece a těží z ní sedimenty, by ale mohly ryby ohrozit. Členové svazu je proto museli odlovit. A to pomocí elektrického agregátu. „Máme připravenou nádrž s okysličenou vodou, ryby pomocí agregátu omráčíme, posbíráme a ihned umístíme do nádrže. Zanedlouho potom se vzbudí," ujistil Kotík s tím, že ulovené kusy přemístili do řeky nad vyškovskou místní částí Dědice.

Právě odlov ryb byl podle Tomíčkové podmínkou k zahájení prací. „Navíc je vždy před zásahem posuzovaný vliv na životní prostředí. Pak koryto uvedeme do původního stavu," ujistila Tomíčková s tím, že akce potrvá do konce roku.

Podle Kotíka je výhodou i fakt, že se zlepší vzhled Hané a přispěje tak k příjemnější podobě města. Souhlasí s ním i Kateřina Brunclíková. „Nevím, jestli jsme přímo ve středu města ohrožení povodněmi, přesto jsem ale za aktuální práce ráda. V Hané totiž často nebyly jen odpadky jako takové, ale třeba i židle nebo pneumatiky. Možná její nový vzhled bez spousty plevele lidi odradí, aby si z ní dělali skládku," doufá Vyškovanka.