„Do osmého června očekáváme teplotně průměrné až podprůměrné období. Bude asi patnáct stupňů, v prvním červnovém týdnu pak kolem sedmnácti stupňů Celsia. Předpokládáme průměrné srážky, vydatnější bude období od šestadvacátého května do prvního června," informoval Miroslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Přes ne zrovna ideální teplotní výhled některé areály otevřou už za dva týdny. Mezi prvními sezonu odstartuje letní koupaliště v Hodoníně. Jeho vedoucí, Libor Bartoš, předpokládá, že vodní zábavu zpestří návštěvníkům hlavně program. „Chceme nabídnout různé animace, se kterými jsme v menším začali už vloni. Bude mezi nimi třeba ukázka spinningu," prozradil Bartoš.

Na sedmého a osmého června mají v plánu rozjet vodní areál ve Strážnici. A příchozí za vstup zaplatí stejně, jako v předešlé sezoně. „Letos jsme se zaměřili hlavně na vylepšení technologií a kvalitu vody," řekl provozovatel strážnického koupaliště Miroslav Zubalík.

Víkend nato oficiálně otevře brány plovárna ve Veselí nad Moravou. „Mezi novinkami je kompletně zrekonstruovaný neplavecký bazén, jehož součástí je nový tobogán. Chybět nebudou bazénové atrakce jako prolézací síť, plovoucí leknínové listy nebo masážní trysky. Dokončujeme také modernizaci technologie úpravy bazénové vody a do začátku sezony bude hotová nová pergola, určená k posezení. Náklady dosahují asi deseti milionů korun," sdělila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Úpravy plánují také v nedalekém Moravském Písku, kde se lidé mohou těšit na první osvěžení na konci června. Záležet bude na počasí. „Chystáme se na rekonstrukci dětského bazénku. Chceme udělat nový betonový povrch, který vylepšíme plastovým nástřikem, což vyjde přibližně na půl milionu korun," přiblížil plány starosta Moravského Písku Miroslav Dula. Na děti se letos zaměří i v Aquaparku Uhřice. Rodiče potěší nový dětský koutek, ve kterém budou houpačky či skluzavky.

Horňácký Lipov na místním koupališti již několik let řeší problémy s hygienou. Obec vloni zvažovala, že místo rekonstrukce za více než dvacet milionů změní areál na biotop. Taková úprava by totiž byla o polovinu levnější. Zatím je ale v nedohlednu. „Neobjevila se žádná výzva, takže jsme získat peníze ani nezkoušeli. Také proto se ještě před začátkem sezony pustíme do stavebních úprav, které napomohou ke zkvalitnění vody, abychom mohli v polovině června otevřít," nastínil situaci v obci lipovský místostarosta Jan Miškeřík.

Osvěžení lidé najdou také v přírodě. Kvalita vody v nádrži Lučina a přírodním biotopu v kyjovských Bohuslavicích je každoročně pod dohledem. „Zatím jsme odebírali vzorky pouze na Lučině a jejich rozbory ukazují na výbornou kvalitu vody. V bohuslavickém biotopu sezona ještě nezačala," řekla za hodonínskou pobočku Krajské hygienické stanice Lenka Pospíšilová a dodala, že odběry zaměstnanci hygieny dělají každý měsíc.