Něčeho takového jsou si dobře vědomi Kozlanští. Rozhodli se proto alespoň částečně přírodě okolo vesnice pomoct. Obnovou historického rybníka. „Měl by mít asi dva hektary. Nacházet se bude na hranicích katastru Kozlan a Kučerova, pořád však na našem území. Podle historických pramenů se v minulosti na daném místě už nacházel, takže jde vlastně o ideální lokalitu," sdělil kozlanský starosta Karel Pospíšil.

Na projektu obec pracuje od loňského roku. V současné době už je podle šéfa obecního úřadu v běhu územní řízení. „Čekáme také na to, až budou vypsané vhodné dotace. Podle předběžné studie nás totiž záměr vyjde asi na šest milionů korun a to je pro naši obec samozřejmě velká zátěž," řekl.

S vydatnou injekcí tak víceméně počítá. „Vzhledem k tomu, že jde o projekt, díky kterému zadržíme vodu v krajině, což je dnes jedno z prioritních témat, předpokládám, že bychom dotaci měli získat. A doufám, že pokryje většinu nákladů," naznačil Pospíšil.

Vedení obce by se tak rádo připojilo k výzvě Operačního programu Životní prostředí. Vypsaná by prý mohla být ještě letos. Po vydání povolení a získání dotací pak už stavbě nebude nic bránit. Pozemky má totiž obec už vykoupené. „Pokud bude výzva skutečně vypsaná ještě letos, mohli bychom se stavbou začít hned následující rok," dodal.