Na Krajském soudu v Brně totiž někdo zaměnil Břeclav a Březí, jehož se návrh ve skutečnosti týká. „Je to tak, návrh se vztahuje k obci Březí v okrese Břeclav. Jedná se o administrativní pochybení. Způsobila ho vedoucí úřednice, která přenášela informace do tabulky zveřejněné na našich webových stránkách," řekla ve čtvrtek Břeclavskému deníku Rovnost mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová.

Současně potvrdila, že volby v Břeclavi u krajského soudu nikdo nenapadl.

Zda dojde k potrestání pracovnice, který chybu způsobila, a jestli se krajský soud za způsobené komplikace městu Břeclav omluví, to ve čtvrtek Smutná Polachová nebyla schopná říct.

Záměna vyšla najevo díky právníkovi břeclavské radnice Rolandu Vlašicovi, který ve čtvrtek na krajský soud zavolal. „Uplynulo třináct dnů a stále se nic nedělo, proto jsme to chtěli prověřit," vysvětlil tajemník Městského úřadu Břeclav Zdeněk Opálka.

„Říkali jsme jim to"

Po překvapivé telefonické informaci, že se nejedná o Břeclav, nýbrž o Březí, se věci na radnici daly rychle do pohybu. „Starosta města hned poslal na krajský soud žádost 
o oficiální písemné sdělení, jak se věci mají. Abychom měli vše černé na bílém a věděli, jestli můžeme svolat zastupitelstvo, nebo máme dále čekat," přiblížil Opálka.

Ten ve čtvrtek jen těžko skrýval rozmrzelost. „Je to absurdní a neuvěřitelné. Obávám se, že to vyvolá jen další spekulace. Ukazuje se, že kdyby Krajský soud v Brně nedělal pro mě nepochopitelné tajnosti a podobně jako 
v Ostravě či Ústí nad Labem zveřejnil, kdo návrh podal, nemuselo k této situaci vůbec dojít," kritizoval tajemník.

Pro starostu Březí Petra Kerna nebylo čtvrteční rozuzlení povolební záměny žádným překvapením. „My 
o stížnosti na neplatnost voleb v Březí dobře víme, čekáme, jak soud rozhodne. Proto mě překvapilo, když se v tabulce objevila Břeclav, a my ne. Říkali jsme jim to, ale nic se nedělo," zmínil Kern. Podle jeho slov napadla výsledek voleb v obci kandidátka Naše Březí. Pravděpodobně kvůli podezření, že byly špatně sečtené preferenční hlasy.

Zmatky na brněnském krajském soudě pokračovaly i ve čtvrtek. V seznamu návrhů na webu se místo Břeclavi nejprve objevil Městský úřad Mikulov. Teprve po čase přibyla i obec Březí, která pod Mikulov územně spadá.