Přehradu čekají avízované a odkládané opravy hráze, které začnou na podzim. „Na základě objednané revize dospěli odborníci k tomu, že most je třeba opravit. Nyní sedí nad projektem oprav lidé z Projektového střediska Brno, konkrétně firma Stráský, Hustý a partneři, kteří před lety navrhli, jak má most vypadat. Kolik budou opravy stát a jak budou technicky náročné, není zatím jasné. Předběžně lze mluvit o nákladech ve výši několika milionů korun. Je jasné, že takovou zátěž nezvládne obecní pokladna a budeme žádat o dotace," uvedl starosta Štítar Oldřich Veselý. Jeho vesnice hospodaří přibližně s dvanáctimili­onovým rozpočtem.

Úvahy o tom, že lávku by bylo ideální převést na stát, aby nebyla pro Štítarské finanční zátěží, vyslovil již před lety provozovatel kempu na vranovské pláži Pavel Svoboda. „O potřebných opravách se mluví již dlouhé roky. Stále si trvám na svém, že finanční zátěž by měl nést stát, případně Jihomoravský kraj. Štítary nemají z existence mostu žádný prospěch, je to pro ně spíše přítěž. Byla by velká škoda, kdyby turisté nemohli most pro špatný technický stav využívat," zamyslel se Svoboda.

Zajímavosti
Lávku pro pěší přes Švýcarskou zátoku ocenilo i ministerstvo dopravy a její autoři získali za projekt titul Mostní dílo roku 1994. Lávku s rozpětím 252 metrů tvoří visutá konstrukce sestavená z prefabrikovaných segmentů tloušťky 0,40 metru.
Zdroj: www.shp.eu

Lávka přes Švýcarskou zátoku, která je nepřehlédnutelnou dominantou vranovské přehrady, vyrostla roku 1993 a spojuje hráz s pláží. Nakolik ovlivní její oprava turistickou sezonu na Vranově, není zatím jasné. „V plánu je i oprava hráze. Nezastírám, že nám takové plány zkomplikují podnikání, ale musíme se s tím vypořádat. Opravy jsou nezbytné a překážky nevidím jako nepřekonatelné, je to nutné zlo, které musíme vydržet. Přirovnal bych to možná k opravám D1. Řidiče netěší, zdržují, ale jsou potřeba," uvažoval Svoboda s tím, že pokud bude na podzim hotový projekt, nevidí jako reálné započetí prací v příštím roce, kdy začne plánovaná oprava koruny hráze přehrady.

Již několik let projekt připravuje Povodí Moravy. Dvě sezony pak musí lidé počítat s tím, že k pláži se dostanou buď od Štítar, nebo přívozem. Hráz bude patřit dělníkům od podzimu 2015. „Troufám si říct, že rekonstrukce hráze nebo opravy lávky příští rok sezonu neohrozí. Myslím si, že opravy lávky se příliš dramatizují a nakonec půjde jen o nátěry. Statik před časem zakázal zajíždět turistickému vláčku na pláž a používat most, ale statika pravděpodobně porušená není," uvažoval starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Jak doplnil, městys na opravu, která podle jeho názoru potrvá jen pár dní, přispívat nebude. „Most byl majetkem okresu a později o něj Štítarští projevili zájem. Nyní je tedy na nich, aby ji udržovali," uzavřel starosta Vranova.