V prvním čtvrtletí letošního roku spáchaly podle policejní mluvčí Alice Musilové na Vyškovsku trestný čin tři děti mladší patnácti let. „Loni jich bylo devatenáct, zatímco předloni jen pět," sdělila Musilová.

Jedním z letošních byl chlapec, který stanul před soudem kvůli znásilnění. „Stalo se to ale v Brně. Nicméně případ jsme dostali na starosti my, a to z důvodu, že kluk pocházel z Vyškova," řekl Pokorný.

Protože ani jedno z dětí, které se uvedených trestných činů dopustily, ještě nemělo patnáct, není možné udělit mu trest, ale jen výchovné opatření. Mezi ně patří například dohled probačního úředníka nebo právě napomenutí s výstrahou. Podle Pokorného jsou v mnoha případech účinné. „Děti vyslýchají policisté, pak stanou před soudem. Není to nic příjemného. Některé tam nejsou schopné slova, pláčou. Určitě záleží i na rodině. Pokud jde o slušné děti, které jednou uklouzly, obvykle výchovná opatření pomáhají," konstatoval státní zástupce. Jestliže ale jde o někoho, kdo trestnou činnost páchá opakovaně, většinou se to s ním vleče až do dospělosti, kdy končí ve vězení.

Nejčastější věk, kdy děti jednají v rozporu se zákonem, je třináct nebo čtrnáct let. „Jde o ty v pubertě. Samozřejmě evidujeme i mladší, ale tak od deseti let. Výjimečně jsou ještě mladší," poznamenal Pokorný, který je pro snížení věkové hranice u dětí, které se dopouštějí trestné činnosti. „Tím, že se snižuje věk dětí, které páchají trestnou činnosti, by to asi bylo na místě. To je můj osobní názor. Nicméně je spousta lidí, kteří si myslí opak," podotkl.

Například Vyškovanka Lenka Rájová by trestní odpovědnost dětí neposuzovala podle věku, ale nechala by to na psychologovi. „Je jedno, jak jsou staré. Některé jsou vyspělejší a chápou řadu věcí mnohem dřív než jejich vrstevníci," vysvětlila svůj postoj žena.

Co se pak obecně týká nezletilých, tedy dětí, které ještě nedosáhly osmnácti let, podle policejních statistik jich trestný čin v letošních prvních třech měsících spáchalo osm. Loni za celý rok dvaatřicet. „Většinou se jedná o majetkovou trestnou činnost nebo poškozování cizí věci, zejména sprejerství," přiblížila Musilová.

Kriminalita dětí- do 15 let2014 - 5 případů
2015 - 19 případů
1. čtvrtletí 2016 - 3 případy
- od 15 do 18 let2014 - 28 případů
2015 - 32 případů
1. čtvrtletí 2016 - 8 případů
Zdroj: Policie ČR

Aby dětskou kriminalitu co nejvíc snížili, spolupracují policisté se základními školami, kde pořádají různé besedy a přednášky. „Kromě toho, co je trestné a co není správné, se žákům například snažíme vysvětlit, že i když ještě nemají patnáct let, zdaleka to neznamená, že nemůžou být za své činy potrestaní. Také jim objasňujeme, co jsou to výchovná opatření. Přimět je, aby vždy jednali v mezích zákona, ale není v našich silách," poznamenala vyškovská policejní mluvčí.