Soukromá bioplynová stanice se má v budoucnu stát dominantou Křižanovic u Bučovic. Chce ji tam postavit společnost LP Agro, jejíž majitelé zasedají v křižanovickém zastupitelstvu. Úřady žádné námitky proti stavbě nemají, lidé ovšem ano.

Jedním ze společníků ve firmě LP Agro je i starosta Křižanovic Lubomír Cenek. „Ozývá se hodně různých názorů včetně těch negativních. Reakce lidí, kteří přišli na zastupitelstvo, kde se o stanici diskutovalo, nebyla zrovna příznivá,” připustil starosta.

Podle něj se na negativním postoji lidí podílí mimo jiné protesty proti bioplynovým stanicím v jiných obcích. „Lidé se obávají zápachu, hlučnosti provozu, vzhledu nebo zvýšení dopravního ruchu. Jejich obavy však často vychází z mediálního obrazu, který kolem bioplynek vznikl, a nemusí být opodstatněné,” myslí si Cenek.

Zvýšené intenzity dopravy se bojí například Josef Uher. „Pokud jde o zápach při provozu, ten mi nevadí. Bojím se však výrazného zvýšení dopravního ruchu,” řekl Uher.

Právě kolem jeho domu totiž vede cesta, po které by měla jezdit přinejmenším část aut navážejících biomasu. „To se mi samozřejmě nelíbí a nejsem sám, kdo tenhle pocit sdílí. Provoz se dotkne i mnoha dalších lidí,” dodal Uher.

Přestože se navážení má podle informací uvedených v žádosti o posouzení záměru na životní prostředí obytné oblasti většinou vyhnout, ne vždy to bude možné. Hlavně v zimě tak hrozí zvýšení intenzity provozu kvůli navážce přímo v obci.

Úřady? Bez problémů
Úřady zatím plánované stanici žádné problémy nedělají. „Zpracovali jsme studii projektu a chystáme ho pro územní řízení. Žádné negativní vyjádření od úřadů zatím nemáme,” řekl starosta Cenek. Krajský úřad rozhodl, že projekt bioplynové stanice nepodléhá zjišťovacímu řízení o posouzení vlivu na životní prostředí.

Opoziční zastupitel a člen kontrolního výboru Rostislav Ondřík zatím neví, na kterou stranu se přiklonit. „Ještě jsem se nerozhodl. Negativní ohlasy jsou, ale na druhou stranu bývá časté, že slyšet jsou hlavně lidé, kterým něco vadí. Ti, kteří s tím souhlasí, většinou mlčí,” řekl Ondřík.

Proto projekt rozhodně hned nezavrhuje. „Pro mě je směrodatný zájem obce. Pokud nám firma zaručí, že stavba nijak nenaruší život v obci, tak s ní nebudu mít problém,” prohlásil Ondřík.

Firma chce v nejbližší době Křižanovické co nejdůkladněji informovat o všem, co stavba stanice přinese. „Zastupitelé zatím sbírají informace ohledně stavby a ohlasů na ni. Plánujeme také například exkurzi do některé z fungujících bioplynek, aby si zájemci mohli prohlédnout, jak to ve skutečnosti vypadá,” řekl starosta Cenek.

Bioplynové stanice vyrábějí elektrický proud spalováním siláže nebo nekvalitního obilí, můžou tak sloužit jako alternativní zdroj energie. Záměr stavět bioplynové stanice není proto v regionu ojedinělý. Stanice v Nížkovicích už čeká jen na stavební povolení a její stavba by měla začít na jaře. Bioplynka má v budoucnu vyrůst také ve Vyškově. V Hošticích-Herolticích zastupitelé stavbu odmítli.