„Těch boroviček nebo borovičky a něčeho jiného u zemědělky bylo fakt škoda. Teď je tam výheň jak na Sahaře. A před Květinkou toho okrasného stromu taky. Hlavně, že vloni, když z něho celý rok visela uschlá větev, si toho nikdo nevšímal a pracovníci, co sekali trávník, ji objížděli sekačkou velkým obloukem," sdělila například v diskusi Světlana Jelínková. „Vrchol všeho by byl, kdyby pokáceli na náměstí i ty borovice, pod které jediné se dá trochu schovat, když čekáte v padesátistupňovém vedru na přímém slunci na zastávce na autobus. Přístřešek tam nepostaví a stromy vykácí," dodala Jelínková.

Další s diskutujících poukazují na zásadu kácení v období vegetačního klidu. „A co na to odbor životního prostředí? Já si vážně myslím, že teď by se kácet nemělo," napsal Petr Hrdlička.

„Kácet se může v době vegetačního klidu což je od 1.10. do 31.3.," reagoval Pepa Veselý.

Moravskokrumlovská radnice v pondělí zveřejnila dokument s názvem Informace k probíhající inventarizaci dřevin. V něm nový ředitel Správy majetku města Moravský Krumlov Jiří Čemerka vysvětluje, proč představitelé města ke kácení a prořezávání nyní přistoupili. „Řídíme se plánem údržby zeleně. Po mém nástupu do funkce jsme ve věci údržby stromů a probírky náletových dřevin v ulicích Palackého, Komenského, nám. Klášterní a nám. T.G.Masaryka požádali o stanovisko odboru životního prostředí. Veškeré práce, které provádíme, máme schválené," uvedl Čemerka.

Jak dodal, kácet začali pracovníci Správy majetku města v co nejkratším termínu z několika důvodů. „Především proto, že do poloviny srpna musí být provedeny ozdravné řezy, aby došlo k zacelení ran na dřevinách. V době prázdnin je v rámci kalendářního roku v uvedených lokalitách nejmenší pohyb lidí, což je z bezpečnostního hlediska velmi důležité," obhajoval letní kácení Čemerka.

Jak dodal, některá místa sloužila jako veřejné skládky. „V mnoha případech pak nahrazovala veřejné toalety. Probírkou podobným problémům ve větší míře zabráníme," tvrdí Čemerka. Zároveň obyvatele města žádá o trpělivost. „Práce se snažíme dělat co nejrychleji a nejefektivněji. Přesto chápu, že může dojít k určitým problémům," dodal nový ředitel.

Podle starosty města Tomáše Třetiny jsou emoce spojené s kácením a údržbou pochopitelné. „Ale je to jen bouře ve sklenici vody. Lidé, kteří reagují negativně na tuto údržbu, hovoří bez znalosti věci," hájil práci pracovníků Správy majetku města starosta Třetina.

Jak starosta upřesnil, šly k zemi výhradně stromy, které nějak ohrožovaly okolí. „Buď byly proschlé, nebo jinak ohrožovaly bezpečnost lidí. Typickým příkladem byla borovice před okny mých rodičů. Máme k ní citový vztah, otec ji totiž sázel. Jenže ohrožovala okolí a jejím pokácením nyní předcházíme případným horším škodám. Podobnou údržbu jsme dlouho nedělali, takže se k ní jednou muselo přistoupit. Není to žádná holoseč parku. Jde o běžný ozdravný řez," uzavřel Třetina.