"Vadí mi, když přijdu z hospody a moje oblečení je načichlé kouřem. Raději chodím tam, kde se nekouří," má jasno Brňan Marek Toman. A není sám. Podle průzkumu Univerzity Karlovy a společnosti Ipsos by zákaz kouření v restauracích uvítalo téměř osmdesát procent lidí. Mezi nimi i více než čtyřicet procent kuřáků. Vstříc jim vychází už dvaašedesát brněnských podniků.

Které to jsou, se lidé mohou dozvědět přímo na stránkách města Brna. „Všechny tyto restaurace a kavárny musí mít celý vnitřní prostor zcela nekuřácký. Majitelé někdy chtějí, abychom je do seznamu zařadili, i když mají jen vyhrazený třeba salonek pro nekuřáky a argumentují dobrou klimatizací. Takové ale na seznam nepřidáme," upozornila vedoucí Kanceláře Brno – zdravé město Ivana Draholová.

Zahrádky ne

Dodala, že zákaz kouření už ale nemusí platit pro zahrádky restaurací. „Nechceme lidem zakazovat, aby kouřili venku. Podporujeme vytváření nekuřáckého prostředí uvnitř," sdělila. Seznam zveřejněný na stránkách města je aktuální. „Podniky tam přidáváme postupně podle toho, jak se nám hlásí. Zkontrolujeme, zda je vše v pořádku a pak je přidáme na seznam," vysvětlila Draholová princip přidávání podniků do Sítě nekuřáckých restaurací, která funguje už téměř tři roky.

Na nedostatek hostů si nekuřácké podniky nestěžují. „Jako nekuřácká restaurace fungujeme šest let, od té doby co máme dětský koutek. Mezi hosty jsou často ženy na mateřské nebo nastávající maminky. Zákaz kouření v přítomnosti dětí je pro nás automatická věc. Někdy přijdou i kuřáci, ale jsou se zákazem smíření a nemají problém vyjít si zapálit ven," popsala provozní Restaurace Aura Ivona Partyková.

Souhlasí s ní i číšník z restaurace Tuřanská beseda Tomáš Karlík. „Hodně lidí zastává názor, že pivo a cigareta patří k sobě. Zjistili jsme ale, že to jde i bez toho. Zákazníci si na to zvykli, máme prostor pro kuřáky vyhrazený venku," vysvětluje Karlík. Dodal, že v nekuřácké restauraci se mu také pracuje lépe než v zakouřené místnosti.

Pomůže zákon?

Většina nekuřáckých restaurací na své rozhodnutí upozorňuje nálepkou nebo cedulí u vchodu. „My ale nic takového nemáme. Návštěvníky to většinou napadne, protože na stolech nemáme popelníky," upozornil Karlík.

Zákaz kouření v restauracích propaguje také projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu Kardiovize 2030. To si klade za cíl změnit životní styl Brňanů a zaměřuje se na prevenci onemocnění srdce a cév. Jedním z cílů projektu je udělat z Brna do roku 2030 nekuřácké měs­to.

Kouření v restauracích možná úplně zakáže také novela tabákového zákona, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Na začátku května totiž prezident Václav Klaus ratifikoval Rámcovou úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku.

"Cílem této úmluvy je neustálé snižování míry užívání tabáku. Česká republika se tak připojila k celosvětovému úsilí chránit současné a budoucí generace před následky spotřeby tabákových výrobků," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Na následky kouření umírá dnes v České republice každý šestý člověk.