Letošní jaro slibovalo dobrou úrodu ovoce. Kvetoucí stromy nesežehl mráz, ani nebyla zima, že by květy nestihly včely opylovat. „Třešně byly letos perfektní," shodl se spolumajitel boskovické palírny Miloš Konečný s Jaroslavem Maršálem, který má pálenici v Borotíně.

V Boskovicích pálí od začátku července. Za tu dobu obsloužili skoro tři stovky zákazníků. „V průměru každý vozí tak kolem stovky litrů zkvašeného ovoce," sdělil Konečný s tím, že letošní ovoce je obzvlášť sladké, a není tak třeba ho ani doslazovat cukrem.Díky tomu dosahují také vysoké lihovitosti, kdy v průměru vypálí destiláty s třiašedesáti procenty lihu. „To je opravdu dost silné," vysvětlil Konečný.

Lidé si proto pálenku ředí nebo ji nechávají zředit, aby v ní bylo lihu něco málo přes padesát procent.

Nyní pomalu končí pálení višní a zanedlouho přijdou na řadu jablka. Ta budou kvůli suchu menší než obvykle. „Nějaký vliv sucho nejspíš mělo i na višně a rybíz, které mohly být trochu větší," míní ředitel Agrospolu z Knínic u Boskovic Ladislav Menšík. V jejich sadech nemají možnost zavlažovat, a tak i jablka na stromech mají letos velmi malá.

Do obchodů půjdou podle Menšíka jen jako druhá jakost, ze zbytku připraví mošt. Celkově si ale nemyslí, že by v Česku mělo být letos málo jablek. „Kde mají závlahu, tak nebude problém," dodal Menšík.

Na moštování se už chystají také blanenští zahrádkáři. Moštárnu pro veřejnost rozjedou v září. „Moštovat budeme každé úterý a středu až do listopadu," uvedl Jiří Kopka z blanenské zahrádkářské organizace. Jablek je podle něj hodně, ale jsou malá. „Předpokládám, že se tedy bude hodně moštovat," myslí si.

Pomůže déšť

Nejhůř letos dopadnou švestky. Velká část úrody, kterou stromy ještě v červnu držely, kvůli horku a suchu spadla. „Švestky hodně popadaly, ale myslím, že déšť posledních dnů jim pomůže a ty zbylé na stromech vydrží," prohlásil Miloš Konečný.

Petr Staněk z cetkovické palírny si netroufá odhadovat, kolik švestek a jablek na stromech zůstane. „Loňská sezóna byla špatná. Švestky shnily. Letos to snad bude lepší," doufá Staněk. Jako velmi špatnou, možná nejhorší za poslední roky, hodnotí loňskou sezónu i v boskovické palírně. V Borotíně věří, že se někde švestky udrží a bude co pálit. Aby byla slivovice co nejlepší, tak se podle provozovatele borotínské pálenice pálí až v únoru nebo březnu.

Ve švestkových sadech Agrospolu Knínice se většina stromů ještě vzpamatovává z loňského napadení chorobou. Mladé stromy, které postižené nebyly, mají podle Ladislava Menšíka zatím dost švestek. „Švestky sice padají, ale zatím ne nějak dramaticky. Stromů, na kterých jsou, je ovšem v sadu zhruba patnáct procent," dodal Menšík.

MAREK OSOUCH