Co je kyberšikana? Jsou to různé formy šikany. Jejich prostředkem je onlinová komunikace. Tímto způsobem se pak uskutečňuje vydírání, vyhrožování, ponižování nebo zesměšňovaní. Na Slovácku ji před dvěma lety nechvalně proslavil školák z Velké nad Veličkou, který zmlátil spolužáka a urážel. Jeho běsnění pak někdo zveřejnil na internetových stránkách youtube. „Případ se vyšetřoval jako výtržnictví,“ podotkl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Ve stejnou dobu narazili na kyberšikanu na druhé straně okresu. „Zjistili jsme, že naší žačce někdo na sociální síti vyhrožuje a zesměšňuje a ponižuje ji. Dokonce se objevily i nadávky. Agresora se nám podařilo zjistit,“ zavzpomínala na čtvrteční konferenci o nebezpečí internetové a mobilní komunikace učitelka Vanda Bušková. Začátkem tohoto roku natočila na jiné škole na Hodonínsku skupina děvčat spolužačku na video. „Pak to doplnila vulgárními komentáři. Jedna z dívek následně video zveřejnila,“ popsala tehdy další případ výchovná poradkyně.

Od května letošního roku přišla hodonínská pobočka Střediska služeb školám (SSŠ) na základní školy s kyberšikanovým dotazníkem, který vypsalo více než sedmnáct set žáků v regionu. Závěry jsou zarážející. „Devětadvacet procent uvedlo, že jim již někdo prostřednictvím mobilu či internetu ublížil. Více než sedmnáct procent dětí napsalo, že sami vyhrožovali, uráželi či zesměšňovali,“ uvedla ředitelka hodonínské pobočky SSŠ Hana Krojzlová.

Tragické následky

Podle psycholožky Kristýny Jurkové osmdesát procent klasických šikan doplňují moderní komunikační prostředky. „Kyberšikana je specifická v tom, že stačí jediný čin, aby se oběť stala obětí a následky byly i tragické. Dalšími specifiky je anonymita, takže oběť leckdy ani nezná toho, kdo na ni útočí. Zároveň se dostává před velké množství lidí,“ upozornila Kristýna Jurková z pedapsychologické poradny. Podle pedagožky Buškové dětem hlavně chybí pozitivní příklady.

Policejní preventistka Zdeňka Procházková na druhé straně upozornila na to, že počítačová kriminalita se stále rozšiřuje a patří mezi ni i internetové sexuální obtěžování mladistvých. „Neustále se snižuje věková hranice, kdy děti začínají s počítačem pracovat. Všichni uživatelé, nejen děti, jsou pak vystavení negativnímu vlivu masy informací, aniž by měli schopnosti je kriticky vyhodnotit a zpracovat,“ uvedla Procházková. Ta také poradila, jak se bránit kyberútokům. A to ukončit komunikaci, blokovat přístup k oběti, snažit se odhalit pachatele, oznámit kyberútok a schovat si důkazy pro vyšetřování. „Kyberšikana se stává často součástí trestných činů, jako je omezování osobní svobody, nebezpečné vyhrožování, nebezpečné pronásledování, ublížení na zdraví, vydírání, znásilnění, pohlavní zneužívání či rasově motivované skutky,“ dodala policistka.