Město budovu v Komenského ulici před osmnácti lety darovalo tehdejší zdravotnické škole, která ještě fungovala samostatně. „Převod byl bezplatný, protože zřizovatel školy objekt zrekonstruoval a nechal přistavět tělocvičnu," informoval vedoucí kyjovského organizačně-právního odboru Filip Zdražil. Poté, co zanikly okresní úřady, přešel majetek pod Jihomoravský kraj.

Ve smlouvě se ale obdarovaný zavázal, že nemovitost využije jen jako střední školu. Tento účel po přesunu studentů do budovy gymnázia, s nímž je škola sloučená, mizí. Pokud kraj začne bez souhlasu města objekt používat k jinému účelu, připadne podle smlouvy majetek zpět Kyjovu. „V následujících měsících vyzveme kraj ke společnému jednání o novém využití," uvedl Zdražil. Krajští zástupci zatím žádné plány s budovou nemají. „Po sloučení škol ji už nebudeme potřebovat. O novém účelu však orgány kraje teprve rozhodnou," uvedl náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Podle Zdražila je možnost využití poměrně pestrá. „Mohly by tam najít zázemí místní komunitní aktivity nebo spolky," zamyslel se. Navíc nejsou potřebné větší opravy, škola je v dobrém stavu. Kvůli charakteru budovy nepřipadá v úvahu například přestavba na byty nebo jiné formy bydlení.

To trochu zklamalo kyjovského elektrikáře Petra Kouřila. Myslí si, že místa pro bydlení je ve městě nedostatek. „Nové byty by Kyjovu určitě prospěly. Na druhé straně je pravda, že budova se k tomuto účelu úplně nehodí," vyjádřil se muž. Kristýna Jančová z Kyjova by místo studentů ráda viděla umělecká díla. „Je to krásná a historická budova. Hodila by se na nějakou galerii. Jenže ta by se tam asi neuživila," řekla studentka.

Komerční využití budovy si Jančová nedokáže ani představit. „Třeba udělat v takové budově obchody by bylo barbarství," upozornila.

Střední zdravotnická škola se sloučila s Klvaňovým gymnáziem před třemi lety. Ředitelkou obou institucí se stala Renata Soukalová. Postupně se na základě obsazenosti oborů snížil počet tříd tak, aby v příštím školním roce všichni žáci studovali v jedné budově. V ní už stavebníci upravili některé učebny pro vyučování odborných předmětů.

V budově „zdravky" dříve sídlila dívčí škola, která fungovala od roku 1898. Ve dvacátých letech se změnila na Odbornou školu pro ženská povolání, která zanikla na konci čtyřicátých let. Od té doby tam operovala Vyšší sociálně zdravotní škola. I když jí v roce 1957 hrozilo zrušení, úspěšně funguje až dodnes. Poslední větší stavební úpravy se udály před deseti lety. Tehdy vznikla nová posluchárna o kapacitě šedesáti míst.

HANA NENIČKOVÁ