Věc se dostala i před úředníky brněnské pobočky České inspekce životního prostředí.

„Projekt stavby ještě není schválený. Nyní jej proto nebudeme blíže komentovat. Zatím jsme rádi, že jsme odtamtud vyhnali bezdomovce," neprozradil plány Cibulka.

Podle dobře informovaného zdroje Břeclavského deníku se má jednat o nové sídlo lednického vinařství.

Zavalené sklepy

K postupu oprav má však výhrady ornitolog a odborník na netopýry Josef Chytil. „V tamních z velké části zavalených sklepích pravidelně zimují chráněné druhy netopýrů. Mimo jiné i ty z kategorie kriticky ohrožených. Nyní hrozí, že netopýři nepřežijí zimu," řekl v úterý s obavami Chytil.

Podle něj se v zimním cyklu létající savci obvykle probouzí pouze dvakrát až třikrát, aby se proletěli. Pokud jsou ale často rušeni, mohou vyčerpat veškeré zásoby energie a zemřou hlady.

Ornitolog v několik desítek metrů dlouhých chodbách pod Inselem zaznamenal výskyt například vrápence malého, netopýrů řasnatého, velkého i vodního.

„Spolu s ekologem na volné noze Otakarem Pražákem jsme se tam byli podívat ještě v prosinci. Domluvili jsme se s manželi Cibulkovými na společném postupu, že prozatím opraví pouze tu část Inselu, ve které netopýři nejsou, že do sklepů nepůjdou. Dál že se domluvíme na jaře. Později jsme ale dostali informaci, že naši dohodu porušili," uvedl Chytil, který si tuto zprávu šel ověřit na vlastní oči.

Jan Auer z brněnské České inspekce životního prostředí v úterý nepřímo potvrdil, že případem se už tento úřad zabývá: „V okrese Břeclav v současnosti šetříme jeden podnět, který souvisí s netopýry," sdělil krátce.

Inspektoři přijdou na zámeček podle Cibulky už tento čtvrtek. „Někteří ochranáři mají zkreslené představy. Nevím, kde přišli na to, že jakákoliv činnost uškodí netopýrovi, který tam zimuje," divil se vinař, kterému vadí, že ochranáři v tomto směru říkají názory a nepředkládají vědecké studie.

Letohrádek, kdysi přebudovaný na lovecký zámeček, byl mimořádným architektonickým dílem své doby. Jako podkova jej obepíná Nový rybník. Ještě koncem devatenáctého století mu patřilo označení krajinářský klenot jedinečné krásy.

Historikové si zámeček považují stále. „Z historického hlediska jde o významnou památku, která byla dlouho v naprosto zdevastovaném stavu. Předchozí majitel tam alespoň dal novou střechu, tím památku zachránil," vzpomněl ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.