Téměř pětiletý Matěj a tříletá Eliška byli prvně na táboře už tehdy, když je jejich matka měla ještě v břiše. Od té doby se nic nezměnilo. Dva týdny letních prázdnin tráví sourozenci pravidelně s partou dětí, které jsou členy spolku Zálesák Hodonín. Na táboře v Čeložnicích.

„Manželka dřív jezdila na naši základnu na Smraďavce. Dnes už cestuje s námi jako zdravotník. Tím, že bereme i obě děti, je to pro nás trochu rodinný výlet," pousmál se hlavní vedoucí jednoho z letních táborů hodonínského Zálesáka Jakub Buček.

Oddíl pořádá dobrodružné pobyty nejen Čeložnicích, ale i na Mlýnkách. „Řekl bych, že zájem je pořád stejný. Máme vždy mezi čtyřiceti až padesáti dětmi. Snažíme se udržet i cenu. Když totiž rodiče pošlou na tábor třeba dvě děti, je to pro ně celkem nákladné," zamyslel se vedoucí.

S partou nadšenců pořádá tábor, jak jej znají starší generace, tedy ve stanech s dřevěnými umývárnami a latrínou. Přes den se děti učí poznávat či odlévat stopy, Morseovu abecedu nebo vázat uzly. K vodě vyrážejí na koupaliště do Kyjova. Odpoledne je na řadě celotáborová hra, která bude letos věnovaná pirátům. „Stále máme asi deset volných míst," podotkl Buček.

Téma Harry Potter a tajemství Mlýnků si užijí děti, jež vyrazí se Zálesákem do krajinné oblasti Bílých Karpat. Tento tábor kromě jiného zaměření slibuje i vyšší komfort. „Máme několik menších chatek s vlastním sociálním zařízením. Těm ostatním pak slouží toalety a sprchy ve velké chatě. V areálu je také bazén," uvedl hlavní táborový vedoucí Vítězslav Krabička.

Nároční

Podle psychiatra Jaroslava Klimenta dávají rodiče v posledních letech stále častěji přednost druhé možnosti, tedy táborům s vyšším komfortem. Takový výběr však odborník nepovažuje za příliš šťastné řešení. „To, co děti dříve utužovalo a bývalo samozřejmostí na skautských táborech, přestává existovat. Děti se tehdy učily žít v kolektivu, snášet frustrace a chovat se sociálně. Pokud dnes nemají na táboře bazén, televizi a koupelny, nastává problém. Přitom jde hlavně o pohodlnost. A to nejen dětí, ale také rodičů," sdělil Kliment.

Stejně jako Hodonín nabízí různé varianty například i strážnický Dům dětí a mládeže. Na takzvané Léto s Domečkem přitom jezdí děti ze Strážnice, z Veselí nebo Hodonína. „Letos máme čtyři tábory. Jeden výtvarný v Osvětimanech, dva na Littneru. Dětem jsme dali na výběr klasický tábor a pak také sportovní soustředění. Osvědčily se nám i ozdravné pobyty. Dříve jsme jezdívali do Chorvatska, v posledních letech navštěvujeme Řecko," řekla pedagožka Marie Knitlová.

Se strážnickým domečkem vyrazí za letním dobrodružstvím přibližně dvě stě padesát dětí. „Většinou nám kapacita nestačí. Je velký zájem, takže se běžně stává, že máme zapsané náhradníky," doplnila Knitlová.