Tomášek chce co nejdříve zpřístupnit areál lidem, ale má s ním ještě další plány. Doufá, že ještě v průběhu letošní sezóny se mu podaří dokončit a otevřít tak zvané ferraty, tedy lezecké stěny s jištěním pro dospělé, kteří si tak můžou zakusit chuť skalního horolezectví.

Škola v přírodě

Návštěva Velké dohody má dětem i dospělým navíc přinést i informace z různých přírodních oborů. „Jelikož za námi lidé vyráží do přírody, nabídneme jim nejen zábavu a občerstvení, ale i školu v přírodě. Na vyhrazeném místě mezi stromy najdou naučné tabule, věnující se botanice, zoologii, geologii a texty geologa a klimatologa Václava Cílka o krasu, jeskyních, lomech a rekultivacích," popsal Tomášek s tím, že v budoucnu kvůli tomu chtějí navázat užší spolupráci se školami.

V budově vápenky zase dostane prostor historie původního využití areálu. Návštěvníci se tam dozvědí něco o obecné historii vápenictví i o těžbě vápence v Moravském krasu či o tom, k čemu se vápno a jeho složky využívaly a využívají.

Konec těžby

Lom Velká dohoda byl založen v roce 1928, za necelých padesát let provozu se v něm vytěžil více než milion tun vápence. Ve své době byla největší a nejmodernější vápenkou v Moravském krasu. Naposledy se v lomu těžilo v roce 1975 a od té doby byl asi dvacet let areál využíván na pořádání dětských letních táborů.