„Minulý týden jsme promítli poslední film a teď čekáme, co bude dál, protože už víceméně není co pouštět. Máme zastaralé vybavení, které nám umožňuje promítat jen klasické pětatřicetimi­limetrové filmy, na které se však nové filmy skoro už nepřevádí. Potřebujeme digitální zařízení, jinak budeme muset divákům nabízet roky staré filmy a na ty zřejmě nikdo chodit nebude," postěžoval si promítač otnického kina Josef Marek. Podle něj přijde takové digitální zařízení na základní úrovni na sto padesát až dvě stě tisíc korun.

Právě kvůli tomu se ve schránkách všech domů v Otnicích objevila anketa, jejíž výsledek může být pro zastupitelstvo obce bernou mincí. Marek je o tom, že kino by mělo dál těšit milovníky filmů z obce i okolí, přesvědčený. „Průměrná návštěva u nás bývá okolo dvaceti lidí, ale když je film atraktivní a ještě docela čerstvý, jako byly ve své době třeba české komedie Muži v říji nebo Ženy v pokušení, přijde třeba i stovka diváků. Právě nové technické zařízení rozšíří naše možnosti, a tudíž také zvýší atraktivitu," připomněl promítač.

Otázkou podle lidí je, nakolik bude mít výsledek ankety, ať už jakýkoli, vliv na rozhodování vedení vesnice. „Podle mě obec do digitálního zařízení na devadesát procent investovat nebude. Kino jim za to myslím nestojí, vždyť tam uvádějí filmy několik měsíců po premiéře a navštíví je, když moc, tak třicet lidí. Brněnské multiplexy nejsou zas tak daleko, tak proč by lidé měli čekat?" je přesvědčený třeba Michal Dufek z Otnic.

Domácí konkurence

Problém otnického kina spočívá podle Marka také v tom, že sál v Dělnickém domě, kde se kino nachází, slouží i jiným kulturním akcím. Nelze tedy stanovit jeden den, kdy se bude pravidelně promítat. „Stane se, že máme k dispozici dobrý nový film, jenže v den, kdybychom ho mohli pustit divákům, je zrovna zábava," poukázal promítač.

Velká rekonstrukce zvelebila minulý rok kino Brigáda v Bučovicích, ovšem ani to nezbavilo jeho provozovatele Jiřího Šarmana starostí. „Přesto bychom potřebovali novou digitální techniku za zhruba milion a půl. Vysíláme filmy, které už jsou k dostání na DVD, a tak se nelze divit, že stále klesá zájem. Kapacita sálu je dvě stě šedesát míst, dřív přicházelo v průměru asi devadesát lidí, teď už je to horší," přiznal Šarman. Zároveň má však za to, že i případný větší příliv diváků by investici do nového zařízení nevrátil.

Neuspokojivé zprávy má také vedoucí kina Ivanka v Ivanovicích na Hané František Němec. Ve městě se potíže podle něj tolik neodvíjí od technických podmínek. „Ty máme velmi ucházející. Jen lidí chodí jednoduše málo," řekl vedoucí kina.

Promítání pro děti má sice někdy až sto návštěvníků, ovšem u filmů pro dospělé se počet diváků pohybuje v průměru mezi patnácti až dvaceti. „Nové filmy se k nám dostanou asi měsíc po premiéře, možná trochu později, ale pořád docela brzo. Naposledy jsme si hodně slibovali třeba od českého filmu Příběh kmotra. Přišlo na něj osm lidí," konstatoval Němec.

Podle něj je v Ivanovicích kultura obecně slabým pojmem. „Když se koná zábava, tři čtvrtiny návštěvníků přijedou z okolí. Lidé si jdou raději sednout na pivo než do kina nebo se podívat na hody," zhodnotil vedoucí kina. Dodal, že kinu nicméně zánik nehrozí, protože by to byla pro město milionová ztráta. Ivanka se tedy nepřidá na seznam zaniklých malých kin, jakými třeba bývaly sály v Pustiměři, Švábenicích nebo Drnovicích.

ADAM HRBÁČ