Vedení města a opozice se v Malé Louce neshodnou téměř v ničem. „Aby mohla lokalita ožít, bylo zásadní vyřešit dopravní napojení, které je možné pouze přes pozemky vlastněné společností Lidl. Zastupitelé proto v pondělí odhlasovali směnu pozemků s touto společností a dali tak zelenou oživení Malé Louky," uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková a dodala, že město získá doplatek deset milionů korun. Dalších pět má firma vložit do kompletní dopravní infrastruktury v Malé Louce.

Opozice rozhodnutí podpořené osmnácti zastupiteli vidí zcela jinak. „Prodáváme dnes Lidlu delší konec provazu, za který jsme dosud tahali. Město vlastní klíčové pozemky, které firma potřebuje ke svému rozvoji. Nikam přitom nemusíme spěchat. Záležet by nám mělo spíš na tom, abychom z Malé Louky udělali pěkný kus města," apeloval na své kolegy opoziční zastupitel Jiří Ludvík.

Čekat ovšem nechce starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD). „V Malé Louce chceme Znojmákům nabídnout kvalitní bydlení i s občanskou vybaveností. Nechci čekat dalších deset let, než se věci dají do pohybu, jak nám radila opozice. Jsem rád, že jsme směnu pozemků schválili. A nyní se pustíme do hledání investora, který se ujme bytové výstavby," oznámil starosta.

Mluvčí Pastrňáková doplnila, že dalším krokem bude vypsání soutěže na developera. „Radnice vypíše transparentní nabídkové řízení na prodej pozemků, které jsou dosud ve vlastnictví města. Cílem je najít strategického investora, který v Malé Louce vybuduje kvalitní bytovou zástavbu," sdělila mluvčí.

Způsob zástavby určuje regulační plán, který po letech příprav, komplikovaných právě řešením dopravního napojení, schválilo znojemské zastupitelstvo. „Plán je ovšem zastaralý. Zástavba bytových domů, kterou předpokládá, je v současnosti již překonaná a nebude po ní poptávka," argumentoval další opoziční zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo).

Podle zastupitele skýtala Malá Louka lepší šanci. „Pokud bychom chtěli měnit vzhled této části města k lepšímu, mohli jsme začít právě tady. Ukázat jak může vypadat například bydlení pro rodiny s dětmi v jednadvacátém století. Schválení směny pozemků jen umožní vznik dalšího supermarketu a zvýšení jejich už tak nevhodné koncentrace v širším centru města," argumentoval Kacetl.

S myšlenkou, že by Malé Louce spíš než bytové domy slušely rodinné domky, nesouhlasil radní Jan Kárník (za KSČM). „Já bych si tam tedy domek nepostavil, aby se na mně lidi z těch okolních vysokých domů koukali, jestli jdu v trenýrkách, nebo bez nich. Rodinná výstavba patří spíše někam do klidného místa na okraji města. Všichni se ostatně dnes stěhují ven z města," podotkl Kárník.

Zastupitel Kacetl to označil za zbytečnou obavu. „Malá Louka takhle pohledům vystavená není. Sídliště pod ní je položeno níže, proto tam není vidět ani z horních pater, shora je tam částečně vidět od jedněch dveří nynějšího supermarketu, jinak také ne," oponoval Kacetl.

Malá Louka bývala v minulém století vojenským autoparkem. Původní využití ztratila v devadesátých letech. Areál nakonec získalo město. Na klíčovém místě u vjezdu z Vídeňské ulice získala společnost Lidl před lety menší pozemek od soukromého vlastníka. S městem je nyní směnila za větší pozemek vhodný pro stavbu obchodu a doplatek.