Podle starosty Letovic Vladimíra Stejskala je instalovali tam, kde se černé skládky opakovaly.„Snažíme se vše řešit v zárodku, aby to nepřerostlo do velkého problému. Spolupracujeme při tom s městskou policií," řekl Stejskal.

I díky fotopastím tam velkou část případů odhalí a potrestají. „Za loňský rok jsme vyšetřovali osm černých skládek, z toho šest jejich původců jsme vypátrali," vyčíslil velitel tamní městské policie Jaroslav Halata.

Kdo založí černou skládku, spáchá přestupek proti veřejnému pořádku. „Za něj provinilcům hrozí bloková pokuta do pěti tisíc korun, ve správním řízení pak až padesát tisíc korun," upřesnil tresty Halata.

Boskovičtí nedávno odklízeli matrace od železničního přejezdu. Občas někdo na území města také vyklopí kolečka stavební suti. Černé skládky tam likvidují průběžně. „Čas od času musíme takové případy řešit. V rozpočtu na ně máme vyčleněny desítky tisíc korun," uvedla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Podle vedoucího tamního odboru tvorby a ochrany životního prostředí Vladimíra Henka však většina lidí odpad vyváží na sběrný dvůr.

Aby Boskovičtí předešli odkládání většího odpadu na nevhodná místa, rozhodli se obnovit přistavení velkoobjemových kontejnerů. Na stanovených místech tak lidé mohou v daném termínu vyhodit věci, které doslouží.

Právě tento krok si chválí i starosta Ostrova u Macochy Ondřej Hudec. „Problém s černými skládkami už u nás není tak velký jak v minulosti. Podstatně se to zlepšilo, když jsme lidem začali nabízet na jaře a na podzim hromadný odvoz odpadu," zhodnotil starosta Ostrova.

V minulosti museli řešit například skládku za větrným mlýnem směrem k Macoše. Loni v dubnu na ni upozornil web ekologického projektu Zmapuj to. Jeho cílem je brojit proti nelegálním smetištím po celé České republice a kdokoliv má možnost pomocí telefonu nebo webového formuláře objevenou černou skládku nahlásit. „Jednalo se o skládku zeminy, na kterou lidé vyváží komunální a stavební odpad," popisoval problém loni v dubnu web s pokračováním, že městys skládku překryl zeminou a ta dočasně zanikla.

Na okrajích terénu se však znovu začal odpad objevovat. V budoucnu tam má vyrůst desítka rodinných domů. „Pozemky jsme prodali developerovi, který připravuje jejich zasíťování," doplnil aktuální stav místa starosta Ondřej Hulec.

Nyní tam žádný zásadní problém řešit nemusí. „Když odhalíme nepořádek, většinou to zvládneme odklidit svépomocí," dodal.

Místa, kde se už někdy odpad objevil, však ostatní přitahují. To na zmiňovaném webu dokládají třeba fotografie z Jedovnic z roku 2009 a znovu z loňského března. Zkušenosti s tím mají i lidé ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Jde o stálá místa, nejčastěji okraje lesů a cest. Lidí, kteří odpad odkládají do přírody, je bohužel stále dost," řekl zástupce vedoucího správy Antonín Tůma.

V krasu pravidelně odpadky uklízejí brigádníci. „Odložený komunální odpad zvládneme odklidit s pomocníky třeba při celorepublikové akci Ukliďme svět. Horší je to s tím stavebním, s tím bojujeme hůř. Na to nemáme kapacity, takže často zůstává," přiblížil Tůma.

Dobrovolníci se letos do čištění krasu pustí šestnáctého dubna. Bude mezi nimi stejně jako v minulých letech Libuše Málková z Blanska. „Jednou jsme s dětmi našli i celou postel. Nejvíc je ale asi PET lahví nebo vyhozených pytlů s odpadky," shrnula učitelka Základní školy TGM Blansko.