Starostu Únanova zjištění, že koalice občanských a křesťanských demokratů kandiduje sama, překvapilo. „Něco takového jsem nečekal. V Únanově se to stalo poprvé, obvykle kandidovali alespoň komunisté. Důvody mohou být dva, buď někteří lidé ztratili zájem, nebo jsou všichni zcela spokojení," usmál se starosta.

Kandidátku prý s lidovci postavili dobře. „Jsou na ní kvalitní kandidáti, nejsou tam lidé jen do počtu. Na druhé straně je pravda, že rozumná opozice by mohla být užitečná a přispět ke kvalitnějšímu rozhodování," dodal občanský demokrat Fabík.

Zastupitelstvo vzešlé z jediné kandidátky sociální demokracie mají dosud v Lechovicích. Nyní se ovšem o sedm židlí v zastupitelstvu uchází tři další kandidátky. „Je to svobodná vůle lidí a uvidíme, jak na podzim rozhodnou voliči. Sám kandiduji znovu, myslím totiž, že máme na kandidátce schopné lidi a máme tu tak různé rozdělané dotační projekty, které bude po volbách potřeba dokončit," uvedl starosta Lechovic Josef Juráček.

Konkrétní důvody, proč kandidátek přibylo, rozebírat nechtěl. Naznačil jen, že někteří možná počítali s tím, že už ve funkci pokračovat nebude.

Nárůst zájmu a prohlášení o nutnosti změny zažily před minulými volbami Jaroslavice. Ze sedmi kandidátek ovšem zbyly tři. Sociální demokraté dlouholetého starosty Petra Zálešáka, komunisté a sdružení Jaroslavičtí Patrioti. Podle bývalého opozičního zastupitele Dušana Kudlíka je zřejmě důvodem únava. „Sám jsem to vzdal už v polovině volebního období a teď nekandiduji. Snahy o změnu nikam nevedly a teď už nikdo nemá snahu o ni dál usilovat," řekl Kudlík.

Podzimní volby přináší také některé přestupy. Například dlouholetý starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek už nepovede obvyklou koalici lidovců a občanských demokratů a lidovců. Z ODS totiž odešel před více než rokem. „Máme nyní sdružení nezávislých kandidátů, kam přešli i lidovci. Osobně si myslím, že zastupitelstvo má pracovat pro obec, ne pro strany. V Kuchařovicích to alespoň tak vždycky bylo, a doufám, že bude i nadále, " sdělil Mlejnek. V obci kandidují také komunisté a nezávislí kandidáti s podporou křesťanských demokratů.

Své rozhodnutí v čele obce nepokračovat prozatím přehodnotil a přinejmenším odložil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. „Sdružení nestraníků povedu do voleb znovu. Jsem si vědom toho, že jako místostarosta či starosta jsem ve vedení obce skoro dvacet let a to může být důvod k tomu, že lidé budou chtít změnu. Bude pro mě důležitý výsledek našeho sdružení i můj osobní. Od toho se pak budou odvíjet moje další úvahy," naznačil Jenšovský s tím, že ho bude zajímat, jak dopadne ve srovnání s dvěma předchozími volebními výsledky a podle toho a dalších povolebních okolností bude zvažovat, zda se dál podílet na vedení obce.