Nový způsob nákupu energií pro město a jeho příspěvkové organizace zvažují v Letovicích. Místo nákupu elektřiny a plynu na burze chtějí Letovičtí nakupovat přes obecně prospěšnou společnost. Ta nabízí zajištění dodávky energií od nejlevnějších dodavatelů. Nabídku bude vedení města ještě projednávat na zasedání rady.

Elektřinu a zemní plyn na letošní rok Letovičtí nakupovali na burze. „Zkusili jsme to letos poprvé a ušetřili jsme na elektřině asi sto tisíc korun a na zemním plynu asi půl milionu. Přesnou částku ale zjistíme až v únoru, kdy dostaneme vyúčtování," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal. Ušetřené peníze Letovičtí zahrnuli do rozpočtu města na příští rok. „Chceme je použít na pořízení nového televizního vysílače," řekl Stejskal.

Pro příští rok ale vedení města zvažuje od nákupu energií na burze upustit. „Oslovila nás totiž jedna veřejně prospěšná společnost se svojí nabídkou. Tato společnost vybírá mezi nejvýhodnějšími sazbami různých dodavatelů, dodávku zpracuje a nám přijde jen jedno vyúčtování," řekl starosta.

Další výhodou je podle něj i to, že společnost zkontroluje všechna odběrná místa města a zhodnotí, kde se dá ještě ušetřit. Přesnou částku, kolik takto uspoří, vedení města zatím nezná. „Záleží to na spotřebě energií a také na cenách. Elektřina teď zdražovala, takže přesná úspora se odhaduje těžko," řekl Stejskal.

Nový způsob nákupu energií ale musí ještě schválit rada města. „Projednávat to budeme pátého listopadu," dodal starosta.

Na burze nakupují energie už dva roky Boskovičtí. „Oproti standardním ceníkovým cenám společností E.ON a RWE jsme dohromady za všechny organizace letos ušetřili přes jeden a půl milionu korun. Změnu tedy neplánujeme, na burze budeme nakupovat energie i pro příští rok," uvedl Petr Vychodil z majetkového odboru boskovického městského úřadu.

Ušetřené peníze město nehodlá použít na nic konkrétního. „Úspora je společná pro město i jeho organizace, takže se tato částka mezi ně rozdělí," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

I Adamovští hledají způsoby, jak energie pořídit co nejlevněji. „Nenakupujeme na burze, ale na základě smlouvy, která platí vždy na rok. Vždy zhruba v říjnu tak začneme vybírat asi z šesti nabídek tu nejlevnější na další rok," řekl starosta Adamova Roman Pilát. Adamovští licitují o ceně už druhým rokem. „Loni jsme díky tomu na elektřině ušetřili asi dvě stě až tři sta tisíc. U nás se jedná hlavně o elektřinu na veřejné osvětlení. Ušetřené peníze jsme tak investovali právě do něj," řekl Pilát.

V Blansku mají smlouvu na dodávky elektřiny až do konce března. „Na výběr nejlevnějšího způsobu nákupu energie máme tedy ještě čas. Musíme propočítat, jestli se nám například víc vyplatí burza, kde musíme platit makléře, nebo některá z nabídek," řekl starosta Blanska Lubomír Toufar.