Herec a moderátor Marek Eben přislíbil účast na benefičním golfovém turnaji, který pořádá Jihomoravská komunitní nadace sídlící v Moravské Nové Vsi společně s Nadáciou Centra pre filantropiu na Slovensku. Akce s názvem Loptička pre dobrú vec se zúčastní také další známé tváře. Břeclavský deník o tom informovala ředitelka neoveské nadace Zlata Maděřičová.

Výtěžek podle ní poslouží k rozvoji regionu. Zástupci slovenské organizace uvedli na webových stránkách akce, že peníze mohou putovat například pro lepší cyklotrasy, dětská hřiště, parky a muzea.

Přípravy jsou v plném proudu, organizátoři však narazili na problém: chybějící golfové hřiště. Rozhodli se proto turnaj uspořádat na Slovensku. Uskuteční se 31. srpna. Do poloviny měsíce se mohou zájemci o start na turnaji přihlásit. „Na území Břeclavska či Hodonínská by ale nebylo kde hrát. Jsme rádi, že k dárcům naší nadace patří i herečka Magda Vášáryová, která pomáhala s vybudováním hřiště ve Skalici. S manželem Milanem Lasicou jsou oba vášnivými golfisty a turnaje se zúčastní," prozradila Maděřičová.

Veselý jako Nový

Na vzrůstající oblibu golfu a zároveň absenci vhodného sportovního místa upozornil například Břeclavan Kamil Balga. S kolegy chce vybudovat odpaliště v Charvátské Nové Vsi. Nyní se však věnuje zejména dětem, které s golfem začínají.

„Lidé z nadace mají pravdu. Jestli chtějí dělat benefiční turnaj, aby získali peníze na dobrou věc, mohou jet nejblíže do Skalice. Hřiště u nás obrovsky chybí. Jet lze i do Poysdorfu v Rakousku, tam jsou však ceny někde jinde," reagoval Balga.

Proč zrovna golfová benefice? Výběr podle slov Maděřičové není náhodný. „Golf je populární už i v naší republice. V nadaci přebíráme některé nápady v oblasti filantropie ze Spojených států amerických. A tam je spousta benefičních akcí spojená právě s tímto sportem," vysvětlovala ředitelka.

Sama se prý již učí golfový slovníček. „Mám zatím výrazný handicap. Určitě si zkusím také odpálit pár míčků. Nejde ale jen o hraní. Někteří dárci nám třeba řekli, že dají přednost rautu," doplnila Maděřičová s úsměvem.

Pro golfisty i nehrající hosty totiž pořadatelé připravují ochutnávku vín. K poslechu zahrají Melody Gentleman z Lednice a chybět nebude ani přehlídka prvorepublikové módy. „Občas na benefičních akcích hrajeme a jsme připravení vystoupit i na Slovensku," potvrdil Jaroslav Martínek z lednické kapely. Melody Gentleman pro turnaj chystají speciální program: slovensky zpívané swingové písně, které vznikly před druhou světovou válkou.

K místu se jejich prvorepubliková hudba hodí. Skalickým rodákem je herecká hvězda František Krištof Veselý. „Byl něco jako náš Oldřich Nový. Několikrát se spolu dokonce setkali na filmovém plátně. V naší kapele navíc hraje několik lidí ze západního Slovenska. Příští týden s paní Maděřičovou domluvíme podrobnosti," dodal Martínek.

LUKÁŠ IVÁNEK, PŘEMYSL SPĚVÁK