V úterý firma převzala staveniště a dělníci začali stavbou lešení. „Na řadu přijde jihovýchodní křídlo zámku. Oprav se dočkají střechy, okna, fasáda a alespoň část zámku získá nové topení," vysvětlil místostarosta Miroslavi Roman Volf.

V nových výstavních prostorách dostanou své místo různé expozice. „Z kulturního domu přesuneme expozici Pavla Krbálka a očekáváme, že své místo zde budou mít i předměty poskytnuté Národním památkových ústavem. Své místo tam budou mít i práce studentů Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci," doplnil Volf.

z historie
Miroslava, dcera českého vévody, nechala vybudovat vodní gotickou tvrz, základ současného miroslavského zámku, už kolem roku 912. Podle jiných pramenů postavili tvrz páni z Myslbořic asi polovině 14. století. Z této gotické stavby je zachovaný příkop a část zdiva severní části zámku. V 16. století za pánů Valeckých z Mírova došlo k přestavbě tvrze na renesanční zámek. Dodnes se dochovala jen sklípková klenba v bývalé soudní síni. V průběhu staletí měnil zámek majitele. V letech 1692–1784 patřil zámek premonstrátskému klášteru v Louce. Posledními majiteli byla rodina vídeňských cukrovarníků Stummerů. Město je vlastníkem od 1993.

Na zmiňované fakultě působí architekt Zdeněk Fránek, který měl původně zájem o koupi zámku. S Miroslavskými zůstal v kontaktu a podílel se na přípravě projektu na rekonstrukci. Do nových prostor se také přestěhuje muzeum puzzle Anny Počarovské, která drží český rekord ve skládání puzzle a má zřejmě největší sbírku puzzle v České republice.

Miroslavští se pro památku v centru městečka dlouho snažili sehnat kupce či investora a v mezích možností městského rozpočtu prováděli menší opravy. Nakonec loni uspěli s žádostí o podporu z evropských peněz.

Z evropských fondů město dostane jednadvacet milionů korun a dalších patnáct milionů poputuje z úvěru, jehož přijetí schválili miroslavští zastupitelé v únoru.

Začátek prací na jihovýchodním křídle zámku se zpozdil o několik měsíců. Nejdříve vše brzdila námitka jedné z firem, kterou město z řízení vyřadilo.

Následně vybraná firma nesplnila nároky regionálního operačního programu, jehož úředníci vše v zákonně lhůtě přezkoumávali. Zakázku nakonec dostala další firma v pořadí, kterou je OSP Moravský Krumlov. „Práce musí být hotové na jaře příštího roku," upřesnil před časem starosta Miroslavi Augustin Forman.

Miroslavský zámek patří podle znojemského památkáře Jana Kozdase k zajímavým objektům už svou nezvyklou původní podobou. „Od většiny hradů a tvrzí v regionu se liší tím, že býval původně vodní tvrzí, kterou chránil zejména umělý, vykopaný vodní příkop. A ačkoliv je velmi nevděčné a těžké takové památky nějak kastovat a třídit, o miroslavském zámku lze říci, že tento goticko-renesanční objekt patří na Znojemsku k těm prvořadým, pokud jde o jejich historickou hodnotu," řekl památkář.

Rekonstrukci označil za významný krok vpřed. „Je to nesporně důležitý posun. Miroslavským jejich zámek nebyl lhostejný, ale dlouho měli potíže právě se sháněním peněz. Ostatně jejich snaha najít pro památku kupce vycházela právě z toho, že město na opravu samo peníze nemělo a dotace nebyly k dispozici," dodal památkář.

infoblok