Přestože mrazíky zrání jahod asi o týden pozdržely, Vystavěl ujistil, že na chuti jahod se nepodepsaly. „Zima spálí květy, které už plody nenasadí. Tam, kde však vyrostou, chuť ovlivněná není," vzkázal. Předpokládá, že samosběr bude možný zhruba po následující tři týdny. Pokud nepřijdou kroupy, které by úrodu zničily.

Ze zkušeností doporučuje lidem ještě pár dní počkat. Ze začátku je prý totiž plantáž sběrači přeplněná.

Pro lepší orientaci zveřejňuje Vystavěl na webových stránkách číslo vypovídající o obsazenosti plantáže. Momentálně je na stupni číslo tři. „Jde o střední množství sběračů, při kterém předpokládáme, že vše bude v klidu a bez front. Čísla se mění dost nárazově. Co se týká vyšších stupňů, čtyřka už je nejistá a při pětce nemá ani smysl jezdit. To je auty ucpané celé okolí vesnice a u pokladen se čeká i hodinu," upozornil Vystavěl.

Využít služby se chystá Simona Gottvaldová z Vyškova. „Už jsme vyzkoušeli například plantáž na Prostějovsku. O tom, že je na Vyškovsku, jsem nevěděla. Určitě ji vyzkoušíme. Jahody mají rády hlavně děti, s mlékem nebo smetanou," zmínila Gottvaldová.

Možnosti nasbírat si sladké ovoce využívají také obyvatelé Chvalkovic. Třeba právě Jelínkovi. „Když byly děti malé, chodil jsem jim pro košík jahod. Někdy jsme je zavařili, někdy hned snědli. Vždy se ale setkaly s úspěchem," vzpomínal Stanislav Jelínek.

Za kilo ovoce letos lidé ve Chvalkovicích zaplatí čtyřicet korun. „Cenu většinou v druhé části sklizně snižujeme. Hlavně těm, co si nasbírají větší množství," uvedl Vystavěl. Lidé si můžou jahody objednat také přes internet. Sice už je dostanou natrhané, ale za komfort si připlatí. Stojí okolo sedmdesáti korun za kilo.

A zatímco u jahod je cena příznivá, u některého dalšího ovoce si lidé připlatí. Mrazíky se podepsaly hlavně na úrodě meruněk a ořechů. „Meruňky z velké části pomrzly. Stejně jako ořechy. Trochu lépe jsou na tom višně a třešně. Tam se ale může stát, že plody kvůli dubnovému mrazu ještě opadají. Co se pak týká meruněk, zatím nedokážu odhadnout, na kolik by se ceny mohly vyšplhat. Ale protože mrazy postihly v podstatě celou jižní Moravu, cena se asi zvýší plošně," řekl předseda slavkovských zahrádkářů Jiří Svoboda.