Někteří obyvatelé obce mají obavu, že je to první krok na cestě ke zrušení muzea, které sídlí v bývalé škole. „To v žádném případě, muzeum budeme provozovat dál. Chceme ale řadu věcí dělat jinak. Dát dohromady dvůr s venkovní expozicí, zvýšit počet krátkodobých akcí a přitáhnout do muzea mnohem více místních," představil novou vizi starosta Pavel Kotík.

Podle někdejší první ženy obce Dagmar Kovaříkové je návrat k řízení muzea dobrovolnickým spolkem krokem o deset let zpět. „Klub přátel historie už muzeum spravoval, ale dospělo to do stadia, že to bylo nad jejích síly. Muzeum takového rozsahu není možné řídit spolkem ve volném čase. Musí tam být odpovědný vedoucí s odpovídajícím vzděláním," míní Kovaříková, která je paradoxně členkou klubu.

Obavy o to, zda to dobrovolnice zvládnou, vyslovila na zasedání zastupitelstva i obyvatelka Kobylí Jitka Otáhalová. „Věkové rozmezí členek je od třiašedesáti do osmdesáti let. Tyto ženy, které již nejsou výdělečně činné, pokryjí celý provoz muzea? ptala se.

ČAS UKÁŽE, SHODUJÍ SE

Vedoucí klubu a současně zastupitelka Radoslava Obadalová to chce zkusit. „Čas ukáže. Řada našich členek muzeum zakládala. Zná exponáty a má zkušenosti s průvodcovstvím," uvedla s tím, že dobrovolnice stejně v muzeu zajišťovaly víkendový provoz.

Starosta Kotík ujistil, že z pohledu návštěvníka se nic nezmění. „Inspirovali jsme se v muzeích podobného rozsahu v okolí, které spravuje obec. Počítáme s rozdělením na letní a zimní provoz. Hlavní důvod změn není úspora peněz za jedno pracovní místo, ale kvalitativní posun ve fungování muzea. V posledních letech byla zřejmá stagnace," řekl.

Jitka Otáhalová to ale vidí jinak. „Muzeum vytvořili obyvatelé této obce. Je majetkem celé obce, o budoucnosti by nemělo rozhodovat pět lidí," vzkázala na zastupitelstvu radním.

A exstarostka Kovaříková vidí i jiný problém. „Vedoucí muzea je v současnosti za vše odpovědná, včetně uložených předmětů. Teď dostala výpověď, ale nikde jsem se nedočetla, že by došlo ke zrušení této funkce. Je to porušení zřizovací listiny z roku 2006, kde je jasně daná odpovědnost," upozornila Kovaříková.

Vedoucí muzea Blanka Hrabalová bude na práci v něm vzpomínat v dobrém. Navzdory výpovědi. „Je to jejich právo. Jestli to rozhodnutí je dobré, nebo špatné, ukáže čas," komentovala poslední události.

Kobylské muzeum se stálou expozicí dokumentující někdejší život v obci, vinařství i národopis je jedním z největších obecních muzeí na Břeclavsku. Ročně ho navštíví až kolem dvou a půl tisíce návštěvníků.