„Do vrtání studní se přímo nezapojím. Spíše budu misi podporovat v zázemí. Mé místo bude při jednání s úřady i partnerskými organizacemi. Nejvíce času ale věnuji výzkumu vody z českých studní a vlivu, který tyto studny mají na rozvoj obyvatelstva žijícího v aridní oblasti," popsala svůj úkol Kristýna Lungová.

Podle manažera projektu Václava Vacka je jedna studna zdrojem pitné vody až pro tisíc lidí. „Za poslední tři roky jich český tým v severozápadní části ostrova vyvrtal dvaatřicet," sdělil Vacek.

Letos vyrazili na Haiti dobrovolníci už podruhé, jejich úkol je nyní o něco těžší. Studny hledají bez geologických map a bez možnosti servisu nebo nákupu náhradních dílů stroje. „Jednu ze studní chceme vyvrtat v blízkosti města Les Cayes v nemocničním zařízení pro děti, které zřizuje americká humanitární organizace Hope for Haiti," uvedl vedoucí mise Jan Komínek.

Rozvojový a humanitární projekt Praga-Haiti, přes který dobrovolníci do Karibiku vyrazili, na Haiti působí od roku 2008. Jeho cílem je dlouhodobá rozvojová pomoc na severozápadě ostrova. Projekt spolupracuje s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix.

Právě v těchto oblastech vrtaři působí nejčastěji. „Podle OSN je Haiti nejchudší zemí západní polokoule. Jde o politicky nestabilní stát, zmítaný nepokoji a v poslední době navíc pronásledovaný přírodními katastrofami. Pro osm a půl milionu obyvatel je zahraniční pomoc nezbytnou podmínkou k přežití," dodal za projekt Praga-Haiti Vojtěch Jurásek.