Na Vysočině je narkomanů méně, ale jejich počet v posledních letech rychle stoupá. „Například předloni jsme oproti roku 2010 zaznamenali nárůst z 597 na 715 narkomanů," upozornil Petr Švanda z odboru sociálních věcí Kraje Vysočina.

Nejčastější drogou v obou krajích je pervitin. Oblíbené jsou i další látky. „V menších městech, v jejichž okolí někdo pěstuje mák, je v sezonně oblíbené surové opium z makovic. Heroin na jihu Moravy naopak berou pouze lidé v Brně," poznamenal Jiří Valnoha ze Sdružení Podané ruce.

Podle Švandy lidé do drog spadají kvůli touze zkusit něco nového. „Motiv k experimentování s drogou a k následnému vytvoření závislosti je často ve zvědavosti. Další příčina bývá stres či životní problém, který člověk není schopný řešit a k droze utíká," konstatoval Švanda. Dodal, že problém může být i v partě, do které člověk patří a kterou se k drogám nechá svést.

Mezi projevy závislosti podle něj patří nutkavá potřeba si drogu dát, narušené ovládání při užití drogy nebo ztráta kontroly. „Závislý člověk drogu bere i přes škodlivé následky. Není schopný se od ní odpoutat navzdory tělesným i duševním komplikacím. Upřednostňuje ji před ostatními činnostmi a závazky a při jejím nedostatku má abstinenční příznaky," upozornil Švanda.

U nádraží a klubů

Aby člověk splňoval diagnózu závislosti, musí se u něj projevit minimálně tři z příznaků. Ti, kteří podmínku splňují, se soustředí zejména v blízkosti nádraží, hudebních klubů, v letních měsících ve skrytých zákoutích parků a také na jihlavských hradbách. Podobná situace je v Brně. „Použitý materiál narkomanů nejčastěji lidé najdou v parcích, průjezdech domů a squatech," podotkl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Právě o materiál, který narkomani potřebují, se starají některé organizace, které na jihu Moravy a Vysočině o závislé pečují. Náplní práce center, sdružení a komunitních středisek je kromě výměny jehel, prevence, poskytování rad i útočišť také pomoc s návratem do normálního života.

V Brně závislým, kteří si prošli odvykací komunitou, léčebnou či vězením, pomáhá Doléčovací centrum Jamtana. „Klienti u nás mohou bydlet pět měsíců. Každý týden se několikrát schází ve skupině a s terapeuty. Probírají své pocity a problémy a snaží se najít si práci a vlastní bydlení," vysvětlil vedoucí centra Tomáš Přikryl.

Mezi lidi, kterým jeho tým pomáhá, patří například třicetiletý Marek, který s léčbou začal před několika měsíci. „Byl jsem dvanáct let závislý na automatech, alkoholu, pervitinu a heroinu. Drogy mi nedaly nic. Vzaly mi ale částečně rodinné vztahy i psychické a tělesné zdraví. Mozkové buňky jsem léta zabíjel po milionech," povzdechl si muž, který se s pomocí doléčovacího centra chce definitivně své závislosti zbavit.