1. OTEVŘENÉ ARBORETUM

Kdy? Sobota, neděle, 9 až 16.00

Kde? Křtiny, arboretum

Arboretum Křtiny zve o víkendu na Dny otevřených dveří. Přírodní zahrada bude přístupná v sobotu i v neděli v době od devíti hodin do čtyř odpoledne. Návštěvníky arboretem provedou pracovníci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Pro děti organizátoři na neděli připraví koutek lesní pedagogiky. Arboretum bylo založeno v roce 1928. Leží mezi Křtinami a Jedovnicemi na území o rozloze asi třiadvaceti hektarů.

2. TANEČNÍ SOUTĚŽ

Kdy? Sobota, 8.00 až 20.00

Kde? Kunštát, sportovní hala

Na patnáct stovek tanečníků z celé republiky se v sobotu sjede do Kunštátu. V tamní sportovní hale se od osmi hodin ráno uskuteční celorepubliková taneční soutěž nazvaná Summer Dance Cup. „Celkem je přihlášeno čtyřiašedesát tanečních souborů. Přímo v hale budou soutěžit skupinové formace, v malém sále sóla a dua," uvedla organizátorka Michaela Bartošová. Tanečníci se utkají v disciplínách street dance, show dance, disco dance, plesové tance, parketové taneční kompozice, aerobik, mažoretky, a to ve věkových kategoriích od předškoláků až po seniory.

3. OSLAVY VÝROČÍ HASIČŮ

Kdy? Sobota, od 8.00

Kde? Vilémovice, areál VOSA

Sbor dobrovolných hasičů Vilémovice byl založen v roce 1895. Oslavy stodvacátého výročí této události začnou v pátek slavnostní schůzí a křtem domovského znaku v obecním domě ve Vilémovicích. Hlavní část slavnosti spojená s dětským dnem se odehraje v sobotu. V osm hodin v areálu VOSA odstartuje soutěž v požárním sportu pro děti z okrsku Jedovnice. Od dvou hodin budou na programu například létání s RC modely, divadelní představení Duhová pohádka či tvořivá dílnička.

4. WESTERNOVÉ ODPOLEDNE

Kdy? Neděle, od 14.00

Kde? Olešnice, skiareál

Den dětí aneb Westernové odpoledne. To je název akce, která se bude v neděli od dvou hodin odpoledne konat ve skiareálu v Olešnici. Děti si užijí atmosféru, která bude jako vystřižená z westernového filmu. Když budou oblečené jako kovbojové a kovbojky, dostanou dárek. Těšit se mohou na jízdu na rodeu a ponících, rýžování zlata, hod podkovou, lukostřelbu, výstavu drobného zvířectva či králičí parkur. Součástí akce bude také losování o dětský šampus a klobouky jako z Divokého západu.

5. DEN DĚTÍ V ISARNU

Kdy? Neděle, od 14.00

Kde? Letovice, keltský skanzen Isarno

Bohatý program k příležitosti Dne dětí připravuje keltský skanzen Isarno v Letovicích. Akce začne v neděli ve dvě hodiny odpoledne. Příchozí se mohou těšit na ukázky keltských obydlí, šerm či řeckořímské zápasy. Vyzkouší si ale i lukostřelbu nebo hod kopím a na chvíli se každý návštěvník může stát pravým keltským bojovníkem. Děti si zkusí, jaké to je být archeologem, zajezdí si na ponících a mohou si nechat pomalovat obličej. Součástí programu budou i krátké přednášky o životě Keltů.

5. SVATEBNÍ SHOW

Kdy? Neděle, od 12.00

Kde? Lysice, zámek

Vše kolem svateb představí v neděli už pátá Svatební show v zámecké zahradě v Lysicích. Program odstartuje přesně v poledne. „Představí se fotografové i cukráři, svatební agentury, výrobci snubních prstenů, hotely a restaurace. Příchozí uvidí také nové trendy v líčení, účesech či svatebních kyticích a floristické výzdobě," vyjmenovala některá lákadla kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová. Návštěvníci show se mohou těšit i na módní přehlídku, příjezd nevěsty na koni, show na koních v podání skupiny Štvanci či tombolu se zajímavými cenami. „Vylosujeme například pár, který bude mít na lysickém zámku v příštím roce zajištěnou svatbu," doplnila Rudolfová. Pro snoubence budou v jednu, ve dvě, ve tři a ve čtyři hodiny připravené speciální prohlídky vyzdobeného velkého sálu zámku, kde se svatby odehrávají. Svatební show se zúčastní také Česká Miss World 2013 Lucie Kovandová v modelu od Zuzany Machorkové.

6. JARMARK A DEN DĚTÍ

Kdy? Sobota od 7.00

Kde? Blansko, zámecký park

Bohatý program v zámeckém parku v Blansku nabídne v sobotu třináctý ročník jarmarku spojeného s oslavou Dne dětí. Už od sedmi hodin ráno bude rušno u zámeckého rybníka, kde se bude soutěžit v lovu ryb. Na hlavním pódiu se představí například Blanenská dechovka, Drahan a Drahánek, zpěvák Zbyněk Drda či karpatští medvědi. Další program bude na zámeckém nádvoří, u Sýpky a v dětském koutku na louce. V půl desáté vyjde průvod městem. Akci zakončí v deset hodin večer světelná vodní fontána s ohňostrojem na přehradě.