Odborníci tak vyvrátili Balíkovu verzi o konkurenčním boji. Plavidla, u kterých hasiči pracovali dva dny na odstranění znečišťující látky, úředníci zbavili na přechodnou dobu lodních osvědčení.

Nafta unikla do vod vranovské přehrady začátkem listopadu. „Policejní potápěči tehdy prohlédli plášť lodi, přilehlé dno a okolí. Nezjistili žádné ohnisko úniku neznámé látky. Hasiči odebrali vzorek znečištěné vody a vytvořili nornou stěnu, aby zabránili dalšímu šíření skvrny a vodní hladinu pak chemicky ošetřili," informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Po čtyřech dnech zaznamenali odborníci v ohraničeném místě opětovný únik látek. „Přizvaný odborník na konstrukci plavidel pak při zkušební plavbě zjistil, že látky unikaly z výfukového systému. Majitel lodi pak přišel o lodní osvědčení do doby, než závadu odstranil," doplnila Drahokoupilová.

Dodala, že rozbor vzorků z chemické laboratoře prokázal, že voda byla znečištěna motorovou naftou a zdrojem znečištění byla technická závada na osobní lodi. Věc nyní bude řešit odbor životního prostředí jako přestupek.

Z celého průběhu vyšetřování je Martin Balík překvapený a rozčarovaný. „Únik z výfuku není technicky možný, doporučil jsem policii, ať se obrátí na soudního znalce Jiřího Formana, ale nekontaktovali ho. Budu si tedy muset nechat zpracovat odborný posudek, který následně předložím k posouzení přestupkové komisi. Za výsledky vyšetřování vidím silný tlak vranovského starosty Lubomíra Vedry," podotkl Balík s tím, že celou sezonu loď vozila pasažéry bez technických problémů. Zaráží jej skutečnost, že by nafta unikala z lodi kotvící v přístavišti.