I v Olšanech totiž přestává stačit kapacita školky. „Na minulém zasedání jeden ze zastupitelů vystoupil s tím, že habrovanské maminky mají problém, protože jejich děti nechtějí vzít do Olšan. Po předběžném projednání na hygieně a referátu školství jsem teď předložil tři varianty," uvedl habrovanský starosta Radoslav Dvořáček.

Rozhodnutí o tom, jestli školku v Habrovanech zavedeme nebo ne, ovšem tento týden na zastupitelstvu nepadlo. „Dali jsme si měsíc na rozmyšlenou," řekl starosta.

První z variant nabízí možnost zřídit mateřinku přímo na stávajícím obecním úřadě. „Jako druhá varianta přichází v úvahu udělat školku v prostorách bytu v naší základní škole, nebo pak v novém obecním domě. To ovšem záleží na tom, jestli se letos stihne dostavět," vyjmenoval starosta.

Stejně jako všude jinde, i v Olšanech dávají při přijímacím řízení do mateřské školy přednost těm dětem, které mají trvalé bydliště v místě. „Také se snažíme vyhovět především těm rodičům, kteří půjdou pracovat," upozornila ředitelka olšanské školky Marcela Coufalová.

Naopak kvůli velkému počtu dětí musí školka odmítat ty maminky, které už jsou na mateřské dovolené s jedním dítětem. „Chtěly by sice dát druhé dítě do školky, ale na to nám kapacita bohužel nestačí. Celkem k nám letos přišlo k zápisu devatenáct dětí, z toho jsme jich přijali čtrnáct," uvedla Coufalová.

Zmínila, že se snaží vyhovět také těm rodičům, jejichž dítě se už v minulém roce do mateřinky nedostalo. „Letos k se k nám hlásilo šest dětí z Habrovan, ze kterých jsme tři z objektivních důvodů nemohli přijmout. Z Olšan se hlásilo osm dětí, nedostalo se na dvě," doplnila ředitelka.

Situaci se nakonec podařilo vyřešit, ale habrovanští zastupitelé přesto hodlají možnost školky přímo v obci zvažovat. Lidé by ji uvítali. „Uvidíme, jak se k tomu zastupitelstvo postaví. Zda ponechá stávající stav, nebo rozhodne o zřízení školky v prostorách majetku obce," doplnil starosta.

Ten zároveň myslí i na postavení nové kuchyně, která v obci zatím chybí. „V současné době se do základní školy vozí jídlo z Olšan, takže kdybychom se rozhodli pro mateřskou školu, nabízela by se i možnost vytvořit vlastní stravovací zařízení. Původně zamýšlená zasedací místnost a knihovna v prvním patře obecního domu by se tak po stavebních úpravách mohla změnit ve třídu mateřské školy i s kuchyní. Stavební úpravy by ostatně byly potřeba i v případě, že bychom mateřinku zřídili ve škole," zmínil Dvořáček.

Ve Vyškově se zájem o místa v mateřských školách ukáže až v příštím týdnu. „Zápis máme ve středu, tak jsme zvědaví, kolik dětí nakonec přijde. Výsledky bychom měli vědět ve čtvrtek," potvrdila ředitelka mateřské školy Palánek Alena Prouzová. Očekává ale zhruba stejný počet dětí jako v minulých letech.

Také podle vedoucí vyškovského odboru školství, kultury a sportu Petry Lakomé se dá očekávat přibližně stejný zájem jako loni. „Kapacita mateřských škol na Vyškovsku přesahuje šest set míst. Jak ukazují zkušenosti z posledních let, rozhodně to nedostačuje. Proto například Vyškov nyní žádá o dotaci na rozšíření mateřinky v Opatovicích. Pokud se peníze podaří získat, kapacita by se tam měla zvýšit celkem o dvanáct míst," zmínila Lakomá. Přesto je pravděpodobné, že letos budou muset školky v okresním městě zase nějaké děti odmítat.