Původně měla rozhledna stát nad Vítovicemi. „Nad nimi jsme se pomocí vysokozdvižné plošiny snažili najít místo s pěkným výhledem, ale rozhledy nebyly takové, jaké jsme si představovali. Až na Červeném kopci byl výhled nádherný. Proto jsme se rozhodli vystavět vyhlídkovou věž tam," uvedl starosta Rousínova a předseda svazku František Havíř.

Při prvním pokusu o získání dotace ale nebyli úspěšní. „V další výzvě už bylo podmínkou připravit naučnou stezku, které by dominovala právě rozhledna. Mikroregionu se tehdy dotaci sice podařilo získat, ale pokryla by asi jen polovinu investice, proto jsme od záměru ustoupili. Do naplánování vyhlídkové trasy jsme ale vložili spoustu energie, a proto jsme se rozhodli, že ji přece jen vytvoříme," poznamenal starosta.

Stezka, která bude mít osm a půl kilometru a celkem devět naučných zastavení, má začínat v Olšanech. „Na návsi u šatlavy bude umístěná nová tabule s popisem obce, stezka pak bude pokračovat ke dvěma studánkám, ke Koretince a ke studánce U Haltýře. Tam bude tabule s popisem místního lesa a jeho obyvatel a nové posezení. Trasa pak bude pokračovat přes zastavení U dvou břímů a přes Červený vrch, kde měla stát rozhledna," popsala cestu starostka Olšan Dana Křížová.

U křižovatky turistických cest s názvem Kalčeník se naučná stezka stočí na jih směrem k Vítovicím. „Na rozcestí bude kromě naučné tabule a posezení také kulatina se šesti zářezy, která bude sloužit jako stojan na kola. Trasa pak povede kolem studánky u Dudka, kde opravíme dřevěný mostek a jeho zábradlí prodloužíme tak, aby si o něj cyklisté mohli kola opřít. Přes zastavení u studánky Na hrázi a u vítkovické zvonice se dostaneme až na samotný konec trasy, k rybníku ve Vítovicích," doplnila starostka.

Podotkla, že naučná stezka vyjde jen na zlomek peněz oproti původnímu záměru s rozhlednou. „Jedná se o společný projekt s mikroregionem Rakovec, ale stezku zaplatí ze svých zdrojů Olšany a Rousínov. Původní projekt s rozhlednou vycházel na miliony korun, samotná stezka nás vyjde maximálně na stovky tisíc," zmínila Křížová.

Kromě ostatních zajímavostí budou na naučných deskách také popisky ptáků, kteří se na konkrétních místech vyskytují. „Protože dané prostředí dobře znám a z ornitologických vycházek vím, které lokality si jednotlivé druhý ptáků oblíbily, měl jsem možnost se na projektu také podílet. Například u studánky u Dudka umístíme i budky z kmenů stromů pro sovy a puštíky. Oba druhy tady několikrát vyvedly svá mláďata. Na Červeném vrchu je možné zahlédnout i krkavce, nejvzácnějším ptákem v tomto teritoriu je ale sýc rousný," poznamenal rousínovský ornitolog Jiří Bartl.

Z podaných nabídek veřejné zakázky hodnotící komise vybere tu, která nabídne nejnižší cenu. „Předpokládáme, že stezku začneme stavět v březnu, hotová by měla být do konce května," doplnila Kateřina Hálová z městského úřadu v Rousínově.