Několik desítek zaměstnanců letos musí skončit v Nemocnici Boskovice. Vedení nemocnice k tomuto kroku přiměla současná situace ve zdravotnictví. O práci přijdou ale především lidé, kteří například již mají nárok na důchod. Vedení zdravotnického zařízení si od snížení počtu zaměstnanců slibuje úsporu až několik milionů korun.

Přesný počet zaměstnanců, kterých se propouštění dotkne, vedení nemocnice zatím nezná. „Jde o několik desítek pracovníků, a to dohromady na úseku zdravotnickém i technickém. Propouštění se tedy netýká jen sestřiček, ale například i pracovníků úklidu, stravovacího provozu a dalších," řekl jednatel boskovické nemocnice Rostislav Verner. Celkem nyní v boskovické nemocnici pracuje kolem pěti set padesáti lidí.

Zaměstnance, kteří v nemocnici skončí, už o tom vedení nemocnice informovalo. „Při rozhodování o tom, koho propustíme, jsme se snažili vyloučit lidi v produktivním věku a například maminky s dětmi a podobně. Chtěli jsme, aby se to po sociální stránce dotklo propuštěných zaměstnanců pokud možno co nejméně. Jedna skupina propuštěných jsou proto lidé, kteří už mají nárok na starobní důchod. Druhá skupina jsou ti, kterým už u nás končí smlouva. Se zaměstnanci jsme se na ukončení pracovního poměru vždy dohodli," vysvětlil Verner.

Pacienti to nepocítí

Pro snížení počtu pracovníků se vedení nemocnice rozhodlo na základě personální analýzy. „Jde o optimalizaci počtu zaměstnanců. Analýzu jsme zpracovávali v posledním čtvrtletí minulého roku. Řídili jsme se při ní minimálním počtem zaměstnanců, který je daný vyhláškou. Dále reálným počtem zaměstnanců, který máme. A také jsme museli s každým vedoucím pracovníkem jednotlivých oddělení probrat, jestli počet zaměstnanců, který má, je dostatečný, nebo jestli by oddělení mohlo fungovat i s nižším počtem zaměstnanců," řekl Verner.

Kvalitu poskytované zdravotní péče propouštění podle něj nijak neovlivní. „Pacienti to nepocítí ani v oblasti zdravotnického ani v oblasti technického provozu," uvedl Verner.

Důvodem pro snížení počtu zaměstnanců je ekonomická situace. „Situace ve zdravotnictví není příznivá. Roli hrají nové smlouvy s pojišťovnami i nová úhradová vyhláška," vysvětlil Verner s tím, že snížením počtu zaměstnanců nemocnice ušetří několik milionů korun.

O propouštění zaměstnanců vedení nemocnice jednalo i s tamní odborovou organizací. „Rozhodně se nejedná o nějaké svévolné hromadné propouštění. Bude se týkat především těch, kteří už mají nárok na starobní důchod. Není to příjemné, ale za současné situace ve zdravotnictví se musí bohužel šetřit všude. Nemocnice si nemůže dovolit skončit ve ztrátě," míní předseda odborové organizace boskovické nemocnice Libor Ivánek.

Zřizovatelem boskovické nemocnice je město Boskovice. „O propouštění nás pan Verner informoval. Je to věc, která je v jeho pravomoci, takže tento krok neprochází žádným schvalováním vedením města. Nicméně se jedná o složitou situaci a budeme o ní ještě jednat," řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Propouštění se ale někteří pacienti obávají. „Boskovickou nemocnici jako pacientka využívám poměrně často a jsem s ní velmi spokojená. Mám proto trochu obavy, jestli propouštění několika desítek zaměstnanců chod nemocnice neovlivní. Kdyby to bylo třeba pět zaměstnanců. Ale několik desítek se mi zdá hodně," míní pacientka nemocnice, která si nepřála zveřejnit své jméno.

K úsporným opatřením přistoupí i nemocnice v Blansku. „Musíme koncentrovat provozy a snižovat počty lůžek, s čímž už jsme začali. To se samozřejmě může dotknout i zaměstnanců. Primárně ale budeme využívat přirozených odchodů pracovníků například do starobního důchodu," řekla ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Podle ní se ale nebude jednat o propouštění desítek zaměstnanců. „Spíše to budou jednotlivci," uvedla Danihelková.

Tento krok podle ní souvisí s celkovou krizí ve zdravotnictví. „Bohužel se tomu musíme přizpůsobit," dodala.