Šéf muzea se dvěma pevnůstkami u vranovského zámku Martin Černý má na sklonku sezony radost především z jedné věci. Muzeum, které s přáteli spravuje, je konečně ve svém. „Po téměř roce jsme minulý týden zaplatili poslední fakturu, a bunkry jsou naše. Soutěž na koupi vyhlášenou ministerstvem obrany jsme vyhráli loni někdy v polovině září, vyřízení všech náležitostí trvalo tedy téměř rok. Ale jsme spokojení, bude se nám teď pracovat mnohem lépe, " řekl Černý.

Sezona naproti tomu z nejúspěšnějších nebyla. „Odhaduji, že návštěvníků bylo o patnáct až dvacet procent méně než v jiných letech. Svou roli sehrálo nejspíš ošklivé počasí. Na nedaleký zámek sice lidé chodili víc, ale k nám už jich mnoho nepřišlo, přece jenom jsme venku a museli by do bláta," uvažoval Černý.

Pevnůstky si návštěvníci mohou prohlédnout do konce týdne mezi desátou hodinou dopoledne a pátou odpoledne. „Otevřeno máme do neděle a tím pro letošek končíme a začneme uklízet," informoval Černý.

Před zimu budou příznivci vojenské historie pracovat na dalším vylepšení areálu. „Sháníme podklady a chytáme repliku devíticentime­trového minometu vzor 17. Podílí se na tom docela dost lidí, připravuje výrobu repliky. Uvidíme jestli bude hotová už na příští sezonu," doplnil Černý.

Ještě větší zklamání přineslo léto Pavlu Andrýskovi, který během sezony několikrát otevírá pevnůsku u Slupi. „Zrovna minulý víkend jsme měli otevřeno a přišel doslova jeden jediný člověk. Před tím jsme měli otevřeno týden a přišlo asi třicet lidí. Tolik jsme jich dřív mívali za den," posteskl si Andrýsek.

Jak dodal, naráží na zvláštní nepřímou úměrnost. „Čím víc věcí tu máme na ukázání, čím víc jsme naše malé muzeum vylepšili, tím méně lidí chodí. Budeme muset něco změnit. Popřemýšlíme co," dodal.

Přes zklamání sezona ve Slupi ještě nekončí. „Šestého září sice nebude otevřený bunkr, ale chystáme v rámci slupských Slavností chleba po loňském úspěch opět tábor Stráže obrany státu přímo u vodního mlýna. Pevnůstku pak letos naposledy otevřeme o posledním říjnovém víkendu před státním svátkem," pozval Andrýsek.

Naproti tomu velmi spokojený je správce pěchotního srubu Zahrada v Šatově Jaroslav Pokorný. „Od dubna máme zhruba čtyři tisíce dvě stě návštěvníků. To je víc než za srovnatelnou dobu v minulém roce. Navíc sezona u nás ještě nekončí, denně máme otevřeno také během září," uvedl správce pevnosti provozované Technickým muzeem v Brně.

Na zvýšeném zájmu se podle něj zčásti podepsalo počasí, podobně jako u velkých památkových objektů. „Lidé ne mohli chodit koupat, tak někteří vyrazili k nám. Některých jsem se ptal, jak se o nás dozvěděli, většinou buď z internetu nebo třeba od někoho kdo už v Zahradě byl a vyprávěl jim o tom," dodal Pokorný.

I Šatově už mají plány na vylepšení areálu pro příští sezonu. „Chystáme postavit zejména velkou závoru, která stávala přímo na hranicích," naznačil Pokorný.