Podle tiskové mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Niny Ledvinové ale stávající rondel vznikl jako provizorní řešení. „Stávající kruhový objezd měl být na místě pouze do doby vybudování nové okružní křižovatky, která bude splňovat požadovanou kapacitu a nebudou se tam tedy tvořit kolony," řekla tisková mluvčí.

Nynější kruhový objezd v Lipůvce totiž často komplikuje dopravu na hlavním tahu ve směru Brno-Svitavy. „U kruhového objezdu se sice nestávají dopravní nehody s vážnými následky, k menším dopravním nehodám tam ale dochází. Nejčastěji se jedná například o situace, kdy řidiči nestihnou dobrzdit a narazí do auta, které zastavilo před nimi," řekla policejní mluvčí Iva Šebková.

Největší problém s dopravou v Lipůvce je podle Šebkové v dopravní špičce. „Bývá to v pondělí v ranních hodinách ve směru od Blanska a Černé Hory na Brno a potom v pátek odpoledne mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou zase v opačném směru," vysvětlila Šebková.

Podle ní se kolony v Lipůvce tvoří kvůli nedostatečné kapacitě kruhového objezdu. „Kruhový objezd je malý. Auta jej proto rychle zahltí a další vozidla se tam už nedostanou a musí zpomalit nebo úplně zastavit," přiblížila policejní mluvčí.

Tyto problémy měl vyřešit nový kruhový objezd. Ten ale v Lipůvce nakonec stát nebude. „K vybudování nové okružní křižovatky nedojde z toho důvodu, že obec Lipůvka nesouhlasí s jeho technickým řešením," uvedla Ledvinová.

Podle starostky Lipůvky Aleny Kristýnové ale Lipůvečtí v obci kruhový objezd chtěli. „Chtěli jsme však kruhový objezd, který nechtělo Ředitelství silnic a dálnic," řekla Kristýnová. Již dříve starostka Lipůvky uvedla, že projekt Ředitelství silnic a dálnic se neslučoval s územním plánem Lipůvky.

Ze všech jednání, která se vedla už od roku 2008, tak podle Ledvinové vyšla jako nejlepší alternativa styková křižovatka. „Ve směru od Blanska se bude možné zařadit do připojovacího pruhu a pak v průpletu do průběžného ve směru Svitavy-Brno," vysvětlila mluvčí ŘSD.

Lipůvečtí jsou z tohoto řešení rozpačití. „ŘSD si od toho slibuje plynulost dopravy. Uvidíme ale až jak to bude fungovat," řekla starostka Lipůvky.

Plánovaná křižovatka se nelíbí například ani jednomu z tamních řidičů Františku Hejlovi. „Byl bych raději, kdyby byl na místě křižovatky kruhový objezd," řekl muž.

Nová křižovatka má v Lipůvce vzniknout už v tomto roce. „O přesném termínu výstavby křižovatky rozhodne Krajský úřad v Brně. Samotná přestavba křižovatky může trvat týden. Pokud se ale bude měnit i povrch silnice, tak nyní délku přestavby odhadnout nelze," dodala Ledvinová.