Ovšem o každé volné místo je v tamním domově obrovský zájem. Nyní v Senior centru evidují dvojnásobný počet žádostí o přijetí do zařízení, než kolik nabídnou nových lůžek. „Musíme všechny žádosti hodnotit individuálně. Naše pracovnice proto teď objíždí žadatele a posuzují jejich životní situaci," uvedla Dražilová.

Podle ní není hlavním kritériem výběru klientů Senior centra Blansko doba podání žádosti. Snaží se vybírat ty, kteří potřebují celodenní péči a kde už nestačí rodina nebo například terénní pečovatelská služba. Čekací lhůtu pro přijetí klienta proto nejde podle Dražilové obecně definovat. „Stává se, že se například zdravotní stav žadatele zhorší, akutně potřebuje celodenní péči a nemá se o něj doma kdo postarat. V takovém případě může být čekací lhůta třeba měsíc," vysvětlila ředitelka centra.

Blanenští už ale nepřijímají žádosti, které si zájemce podal takzvaně pro jistotu, přesto, že je zatím soběstačný. Na místo v Senior centru Blansko čekal i dědeček jednoho muže z Blanska, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Loni náš dědeček čekal necelý rok, než se pro něj uvolnil v domově důchodců pokoj," dodal muž. Jeho jméno redakce zná.

Domov ve Křtinách

Nový domov se zvláštním režimem otevřeli před časem ve Křtinách. „Otevřeli jsme v březnu a tak máme ještě tři volná místa, do měsíce se ale zaplní," řekla manažerka Domova Santini Helena Kučová.

V Boskovicích o rozšíření kapacity domova důchodců neuvažují. „Máme dohromady sto šedesát dva lůžek a všechna jsou obsazena. Žádostí o přijetí máme teď asi sto padesát. Rozšíření kapacity ale určitě neplánujeme," řekla ředitelka tamní Městské správy sociálních služeb Marie Sáňková.

Podle ní je asi osmdesát procent žádostí podáno vícekrát do různých domovů důchodců. „Nemáme tak přesný přehled o tom, kolik lidí skutečně čeká na přijetí do domova," dodala Sáňková.

Podobná situace je i v domově důchodců v Černé Hoře. „Máme plno a evidujeme asi sedmdesát žádostí o přijetí. Rozšíření domova ale neplánujeme," řekla ředitelka Domova pro seniory Černá Hora Věra Veselá. Čekací doba pro přijetí do domova je podle ní nejčastěji několik měsíců až jeden rok podle potřeb žadatele.

Ani v Letovicích není situace lepší. Žádostí tam mají kolem šedesáti. „Kritérií pro přijetí máme deset, každé obodujeme a podle toho klienta zařadíme na místo v pořadníku. Ten se ale hodně mění," řekl ředitel Centra sociálních služeb v Letovicích Ivo Kubín. Pobyt v domově důchodců na Blanensku stojí klienty většinou od osmi do patnácti tisíc korun.

Lidé, kteří potřebují péči a do domova důchodců se zatím nedostali, mají možnost obrátit se třeba na charitu. „Poskytujeme pečovatelskou službu, kterou si klient platí sám, ceny jsou kolem sto korun na hodinu, nebo ošetřovatelskou službu. Tu předepisuje lékař a proplácí ji pojišťovna," řekla vedoucí charitní pečovatelské služby Blansko Anna Kalová.